Citat:
Ursprungligen postat av
E.Merckx
Hur svårt kan det vara?

Det är bara att läsa pledgen som Donald Trump har undertecknat...
Hur svårt kan det vara att förstå att för att kunna förhindra att barn tittar på porr så måste man förbjuda alla från att kunna göra det, helt enkelt sätta upp en spärr som hindrar alla i USA från att kunna gå in på sådana sidor.
Att man pratar om barnpornografi (vilket jag är extremt emot oavsett vad vissa trump supportrar tror) är endast för att rättfärdiga censuren, vad kommer härnäst, förbud av att läsa någon annan helig text än bibeln?
Censur är en snabb väg till diktatur, att ni som är Trump supportrar ställer er bakom att man vill införa lagar som förbjuder pornografi medan ni står och skriker om att det saknas yttrandefrihet här i Sverige bevisar bara ert egna hyckleri.
Censur är censur oavsett om man gömmer det bakom ädla orsaker, vill man bekämpa barnpornografin så gör man det genom att aktivt se till att hemsidorna aktivt samarbetar med polisen för att fånga in de som sprider barnpornografi.