Citat:
Ursprungligen postat av
SmokeyNegroni
Intressant approach du har till politik:
Steg 1: Att från utgångspunkt från din egna ignorans beskylla dem som säger sanningen för att inte kunna något. [Alla vänsteråsikter kräver ignorans för att kunna omhuldas. T.ex. funkar multikulturalism för dig, bara om du kan noll av värde om andra kulturer.]
Steg 2: Du gör en "vettig chansning". Ett skott i mörkret...
Och du går på spelaren (Trump), istället för bollen. Bollen är tydligen obegriplig för dig.
"vettiga chansningar" verkar vara den onda's normala modus operandi.
Men hans chansningar visar sig ju vara fel i nästan alla fall.
Läser man tidigare i tråden så har han aldrig rätt, men genom att vara flytande så klarar han sig ändå hyfsat.
Ungefär som varenda gång ett terrordåd sker så spekulerar den onde i att det möjligen kanske kan vara en vit denne gång pga det och det och det, men naturligtvis kan det också vara islamister, men troligen en vit man denne gång!
Alltid har han fel och aldrig ändrar han åsikt.
Syftet är troligen att gå normalt folk på nerverna och det lyckas hen(hen som i förolämpning och inget ord en normal människa använder sig av) ganska bra med.
------------------------------------
Här är den senaste intervjun med Mr. Trump, där han bland annat reder ut uttalanden kring den islamistiske demokraten m.m
https://www.youtube.com/watch?v=yHbm4pcKxdo