Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-07-31, 14:08
  #17017
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheStriptease
Många säkert, men poängen kvarstår. Fyra konkurser för en businessman som Trump är inte mycket.

Det är fortfarande något negativt dock och bör inte soppas under mattan.
2016-07-31, 14:11
  #17018
Medlem
Fris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Visste inte att sådana som Friedrich Hayek, Milton Friedman och Alexander Rüstow var kommunister, ska du inte komma med att John Locke var kommunist han med?
Om du vill använda våld mot dina medmänniskor för att brutalt råna dem på deras pengar och förbjuda dem leva sina liv såsom de tycker är bäst, SÄG DET DÅ! Varför ljuger du och försöker gömma dig bakom etiketter? Varför klarar du inte av att stå upp för dina moraliska värderingar?

Tycker du att jag har rätt att komma hem till dig, slå ned dig och stjäla dina pengar? Ja eller nej? Så enkel är frågan. Och det är ingenting "nytt" med den frågan. Vad är ditt svar? Är du libertarian eller vill du att jag rånar dig? Ja eller nej. Så väldigt enkelt att besvara, utom för de äckliga borgarsossarna som direkt definierar sig själva som villiga slavar åt vilket korrumperat psykfall som helst. Deras enda krav är att deras plågoande "heter staten". Eftersom vänstern bara är tom propaganda så är ordet allt för dem. Ändra ett ord, och vips så är de all helt vilse. Radera Bernie från Bernie fans, vart tar de vägen då? 50/50 uppenbarligen eftersom det är det som inte kräver någon eftertanke.

Citat:
Fast är det inte så att han har börjat tala med hjälp av telepromter nu på senare tid sedan han sparkade sin förra rådgivare?
Självklart är presidentvalskampanjen annorlunda än primärvalskampanjen. Andra väljare, hela den socialistiska medieapparaten är emot en, vänsterns våldsamma stormtrupper på gatorna sätter fart med att mörda och bränna, och bara ett enda mål för Trump:
Lyin' Crooked Hillary Rotten Clinton.

Det här videoklippet visar hur väl Crooked Hillarys nya varumärke har satt sig. En demokratisk toppreporter hittar själv på ordet "crooked" medan hon citerar en Trump tweet. Bill kämpar hårt för att själv undvika använda detta träffande dödliga adjektiv:
https://www.youtube.com/watch?v=GTIw0IJjnkw

Han överlåter nu åt publiken att kräva sånt som "lock'er up!", "Build the wall!", "Get'em out". Och det raderar fullkomligt precis all form av kritik som någonsin har riktats mot Trump. Hitlary fokuserar uteslutande på hans ton, stil och ordval som om hon vore kommentator på en modeuppvisning. Hitlary kan aldrig nämna någon sakfråga eftersom hon själv under 30 år alltid har misslyckats katastrofalt med allting. Hon har dödat många tusen amerikaner, ruinerat alla och gjort USA till det mest hatade landet i hela världen. Så nu när Trump tar av handskarna och för första gången börjar slåss mot Hitlary, då förintas hela hennes kampanj. Vilket barn som helst kommer att se att Trump uppträder som en rationell människa. Vad ska nysocialisterna(!) hitta på då?
__________________
Senast redigerad av Fri 2016-07-31 kl. 14:17.
2016-07-31, 14:12
  #17019
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Det är fortfarande något negativt dock och bör inte soppas under mattan.

Jag har inte försökt sopa det under mattan, läser du Lucas ursprungliga inlägg skrev han att "Trump som har konkurser och avskedande som huvudverksamhet" och det är just detta som jag invänder mot, att konkurs skulle vara en av Trumps huvudverksamheter.
2016-07-31, 14:16
  #17020
Medlem
E.Merckxs avatar
Citat:
Pazuzu80 skrev

Jag tycker fortfarande den där filmen verkar okolar.

Häxan var en av dom som var mest pro interventionen i Libyen:

"Clinton is hardly alone in bearing blame for Libya. But she was among the biggest champions of the intervention. As one of her closest advisors once put it in an email, “HRC has been a critical voice on Libya in administration deliberations, at NATO, and in contact group meetings—as well as the public face of the U.S. effort in Libya. She was instrumental in securing the authorization, building the coalition, and tightening the noose around Qadhafi and his regime.” She stands behind her course of action even today. More than that, she calls it “smart power at its best”!"


http://www.theatlantic.com/politics/archive/2015/10/hillary-clinton-debate-libya/410437/

Hillary Defends Her Failed War in Libya

Few even noticed the weakest moment in the Democratic frontrunner’s debate.


Attentatet skedde den 11 September.

"Clinton issued the only statement that night from the administration, following the White House meeting. It read in part: “Some have sought to justify this vicious behavior as a response to inflammatory material posted on the Internet.”

However, Clinton said something very different privately.

In an email provided to the Select Committee, Clinton told daughter Chelsea, “Two of our officers were killed in Benghazi by an Al Queda-like [sic] group.”

Clinton also told Egypt’s prime minister the following day: “We know that the attacks in Libya had nothing to do with the film. It was a planned attack -- not a protest.”"


http://www.foxnews.com/politics/2016/06/28/house-gop-report-despite-eyewitness-accounts-clinton-administration-pushed-video-explanation-for-ben ghazi.html

Den korrupta Häxan är en ljugande mördare. Att Donald Trump gjort några konkurser är tydligen värre för en del.
__________________
Senast redigerad av E.Merckx 2016-07-31 kl. 14:22.
2016-07-31, 14:17
  #17021
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheStriptease
Jag har inte försökt sopa det under mattan, läser du Lucas ursprungliga inlägg skrev han att "Trump som har konkurser och avskedande som huvudverksamhet" och det är just detta som jag invänder mot, att konkurs skulle vara en av Trumps huvudverksamheter.

Du kanske inte gör det men många gör tyvärr det, håller med dig i övrigt att det absolut inte är hans huvudverksamhet men fyra konkurser är inte bra när dessa fyra har skett när Trump har haft 100% ansvar för dessa fyra företag.

Till min vetskap så har Trump endast 100% kontroll och ansvar för sina golfbanor i dagsläget och resten är byggnader där han enbart har satt sitt namn på dem men jag kan ha missuppfattat den biten.
2016-07-31, 14:34
  #17022
Medlem
SmokeyNegronis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Mainstream är något dåligt:
“Everything great and intelligent is in the minority.” ― Goethe
^^ Jag, inte du, representerar denna minoritet.

Till och med din "daddy vet bäst", alltså Trump själv, på någon av hans rallies (minns ärligt talat inte vilken), sade vid något tillfälle, "I'm beginning to sound mainstream", som om det var något dåligt, vilket det givetvis är, i allra högsta grad.

Tja, du förstår ju iallafall att kommentarer som "daddy vet bäst" och "I'm beginning to sound mainstream" är menade som humor. Trump gör ju allt för att bli mainstream, och han lyckas med detta i snabb takt genom sin häpnadsväckande effektiva metapolitik.

Vi som är seriösa jobbar på att få idéer som för tillfället framstår som extrema att bli en del av mainstream. Ni andra är mer av posörer, som söker muta in en plats för er person i extremiteten för ert eget självförhärligandes skull.

På vissa kaféer kan man stöta på posörer i basker som är uppfyllda av Nietzsche, för att de uppfattar honom som farlig, och således tycker att han gör deras person intressantare. Mitt intresse för Nietzsche beror på att jag uppfattar honom som god, och att han har mycket att lära oss som borde bli mainstream. Samma med Machiavelli.

Nietzsche och Machiavelli finns som en bakgrund till allt jag skriver här. Jag uppfattar detta även hos Trump (jag har ju länge skrivit här om att han har ett historiskt och filosofiskt djup som nästan alla missar). Men vi bemödar oss båda med att få det att låta annorlunda, för att på så sätt sälja in idéerna till det stora flertalet, för att på så sätt göra det mainstream. Att direkt hänvisa till Nietzsche och/eller Machiavelli vore visserligen intellektuellt hederligt, men det är så gott som alltid kontraproduktivt, eftersom folk uppfattar dem som extrema/onda/osv. Om man som du istället vill posera som någon som sticker ut ifrån och extremt avviker från mainstream, så gäller förstås motsatt strategi.
__________________
Senast redigerad av SmokeyNegroni 2016-07-31 kl. 14:41.
2016-07-31, 14:35
  #17023
Medlem
MentosFruitcores avatar
Fråga: Jag ser ofta opinionsundersökningar där Trump leder stort över Hillary(Såg t.ex någon 46-41 här i tråden) men ändå anses Trump(på många håll och ställen) ligga långt efter Hillary... Hur ligger det EGENTLIGEN till mellan de två?
2016-07-31, 14:38
  #17024
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MentosFruitcore
Fråga: Jag ser ofta opinionsundersökningar där Trump leder stort över Hillary(Såg t.ex någon 46-41 här i tråden) men ändå anses Trump(på många håll och ställen) ligga långt efter Hillary... Hur ligger det EGENTLIGEN till mellan de två?

När Trump genuint håller käft och planerar så leder han men så fort han släpper "rullatorn" så börjar väljarna att bli oroliga.

Men det är även för tidigt för att avgöra vem som vinner valet nu då mycket kan hända de kommande månaderna.
2016-07-31, 14:41
  #17025
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MentosFruitcore
Fråga: Jag ser ofta opinionsundersökningar där Trump leder stort över Hillary(Såg t.ex någon 46-41 här i tråden) men ändå anses Trump(på många håll och ställen) ligga långt efter Hillary... Hur ligger det EGENTLIGEN till mellan de två?


1) Beror på finns mer demokrater än republikaner i landet.

2) "föds" mer demokrater än republikaner Svarta latinos osv.

3) Så för varje år som går så minskar chanserna för republikaner.


Politiken Trump fört 2016 är kanske inte vad experterna hade tipsat honom om.

Blir det demokrater vs republikaner så lär han förlora.

Blir det vita mot alla andra så lär han vinna.
2016-07-31, 14:58
  #17026
Medlem
E.Merckxs avatar
“I’ll tell you what, Bernie blew it. He sold his soul to the devil. He did,” Trump said in Colorado Springs.

“He seemed like a tough guy. He was like tough, tough, tough, tough. And then in the end, he folded,”

2016-07-31, 15:17
  #17027
Medlem
baggebo1s avatar
Trump om Krim: "Befolkningen verkar vilja tillhöra Ryssland".
Citat:
TRUMP: I'm gonna take a look at it. But you know, the people of Crimea, from what I've heard, would rather be with Russia than where they were. And you have to look at that, also. Now, that was under-- just so you understand, that was done under Obama's administration.
http://abcnews.go.com/Politics/week-transcript-donald-trump-vice-president-joe-biden/story?id=41020870
2016-07-31, 15:22
  #17028
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Trump om Krim: "Befolkningen verkar vilja tillhöra Ryssland".
http://abcnews.go.com/Politics/week-transcript-donald-trump-vice-president-joe-biden/story?id=41020870

Fast nu vet vi redan att Trump har exakt 0% koll på allt vad utrikespolitik heter så om han säger att Krim folket vill tillhöra Ryssland så kan man göra en vettig chansning på att det är exakt tvärtom.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in