Citat:
Ursprungligen postat av
kjellkritisk
Ok så du har inte en susning eller så har du läst den hastighet som tillverkaren satt som säkerhets max alltså en hastighet piloterna inte ska överskrida för att inte riskera uttmattning av materialet i planet och därmed ett flygförbud för persontrafik.
Det är bara det kruxet att man kan flyga planet över den om man skiter i säkerheten, vilket kaparna gjorde.
Detta har förklarats för dig men med en så grav amnesi som du har framstår mannen utan minne som en minnesmästare.
Så när man inte har argumentation ljuger man ihop något!
Försök inte, hålla på med fakta och bevis mot klokochsnygg det vet du att det inte fungerar. Hans låsaskompis brors kompis mammas brevbärare vet ju att landningshastighet är samma som högsta hastighet. Problemet är ju att alla plan har gasreglage. Men när ett flygplan flyger under 1500 meter kommer ett troll fram och hindrar piloterna att gasa.
Men dumochnormal förklara då hur man gör en Touch and go manöver? Eller varför inte hur ryska concorden på en flygmässa kunde flyga 870km/h på 125 meters höjd. Hur en av säkerhets manövrarna varje passagerarplan måste klara av är olika manövrar med full fas under 1000 meter.
Varför 1000 meter? Jo eftersom den höjden räknas som gräns mellan flygning och landning. Alla plan måste kunna manuvrera om en idiot i en cessna kommer i vägen under inflygning.