Citat:
Ursprungligen postat av
Trumpetflugan
Du säger att temperaturen blir lägre i hundratals inlägg.
Ställ upp ekvationen för strålningsbalansen och visa vad alla tecken symboliserar. Fixar du det? Du bröt inte ut T i ditt inlägg här heller. Jag har skrivit svaret några sidor bak i denna tråd om du vill ha facit.
Jag har ställt upp ekvationen mängder med gånger i tråden. Du klarade av att dra fjärde roten ur T och verkar nöjd som ett litet barn över det.
Temperaturen blir lägre när man använder formeln. Du försöker manipulera formeln för att ge något som strider mot naturlagar. Det är ett genomgående fenomen bland klimatfobiker att man inte förstår fysik och hur dess formler får användas.
Vad du är helt omedveten om är att en fysisk formel beskriver ett verkligt förhållande, vad du kan bryta ut ur en sådan formel är inte relevant för sambandet den beskriver. Det var likadant när du bröt ut epsilon och började fippla med den för att höja temperatur. Epsilon är en egenskap hos en strålikropp, att bryta ut den är likvärdigt med t.ex. att separera vattens förmåga att absorbera värme.
Från vattnet!! I verkligheten!
Att du kan bryta ut epsilon eller temperatur betyder inte någonting, det är endast ett sätt att få värdet ur formeln. Det betyder inte att du har separerat effekt och temperatur eller att de inte är samma sak.
Faktum är att temperatur och effekt inte går att skilja i verkligheten, det är olika mätmetoder av energin i en strålkropp.
Att temperatur är^4 förändrar inte att det ändå är temperatur. Epsilon är en korrigering för omständigheter, därtill så finns endast en konstant och ett likhetstecken som ger effekt.
Temperatur och effekt är samma sak. De förändras i exakta proportioner till varandra, den ena kan aldrig förändras utan att den andra gör det med motsvarande mängd.
Citat:
Vilket är anledningen varför emissivitet är missvisande här. Jag har ju länkat till 7.16 och skrivit vilket kapitel du hittar den i. Ändå hittar du den inte utan länkar till något ovidkommande dokument på 1500 sidor utan att specificera vad du vill ha sagt.
Det är väldigt underhållande när du säger att emissivitet är missvisande.
så här:
Trumpetflugan:
-Kirchoff hade fel.
Trovärdigt?
Du har länkat till ett mycket dåligt ritat spektrum. Hela sidan ser ut som att en femåring har gjort den.
Du har inte länkat till något som förklarar nånting. Varför saknar du helt kapacitet att omvandla vad du försöker säga till en rad text som föklarar vad jag ska titta efter?
Det finns inget stöd där för dina argument.
Citat:
Exakt vad som strålas ur vilken kvadratmeter blir lite överflödig räkning. Vi tar den effekt jorden får in på som du sägersäger, §"solsidan" och fördelar den på hela jordens area. Då vet vi även vad som behöver strålas ut per areaenhet.
Vad som "behöver strålas ut" avgörs av vad som strålas in. När du fördelar över hela arean så får du ett värde som motsvarar långvågig strålning i låg intensitet, som reduceras i atmosfären innan den når ytan. Det är inte vad som händer i verkligheten, därför blir en sådan beräkning irrelevant.
Ingen yta på jorden mottar den strålningsintensitet som du anger. Varför använder du värden på solstrålning som inte finns i verkligheten, när vi har data som visar de riktiga värdena?
Svaret är ju givetvis att din hypotes inte fungerar om du inte använder andra värden än verkliga värden. Det är ju praxis inom klimathot, man hittar på de värden som behövs.
Citat:
800 w absorberande är en felaktig siffra, som är för hög. Vissa kvadratmeter nära solens zenit en molnfri dag kan mottaga detta, men det är inte snitt effekten per m^2.
Uppmätta snitteffekter ligger kring 1000W, från ~680 vid polerna ända upp till ~1370W vid ekvatorn.
Molnens påverkan kan lämnas åtsidan i ett sånt här läge, faktum är att det råder mycket stor osäkerhet kring den effekten och vi vinner inget på att väga in osäkerhet i ett grundkoncept som är stommen för alla vidare beräkningar. Finjusteringar görs i efterhand.
Citat:
Du behöver också växthuseffekten för att få detta att gå ihop, förutsatt att du räknar rätt
.
800W/2=400W. Jordytan beräknas väl till ungefär 400W=289,81K. Utan att ens nämna atmosfären så får jag jordytans medeltemperatur RÄTT!
Märk väl att din beräkning hamnar mycket lägre och inte stämmer med verkligheten. Så för att anpassa dina siffror till verkligheten så måste du rövknulla beräkningen med en saga om en läskig molekylblandning som är iskall och värmer ytan med sin kyla.
När man får så korrekta värden av en överslagsräkning som jag fick med en uppskattning av effekt baserat på uppmätta värden, och din modell behöver sodomi med en trollkuk för att täcka över det stora felet på 33 grader, så är det uppenbart vilken modell som är rätt eller fel.
Citat:
Verkliga värden är bäst. Och en kunskap att tolka dessa.
Och din tolkning är att använda en metod som ger ett felaktigt värde genom att beräkna effekt på bestrålad yta genom att inkludera yta som inte är bestrålad. Du väljer den metoden pga din teori kräver en felräkning för få existensberättigande.
Uppmätta värden av effekt behöver inte tolkas. Endast om man tror på klimatspöken.
Citat:
Det är en matematisk formel. En sambandsbeskrivning. Varför skulle man inte få använda den?
Du förstår verkligen inte att dessa formler måste användas på rätt sätt i strålningsberäkningar.
Solstrålningen är konstant, emissiviteten är omständigheterna hos jorden som påverkar absorption av solstrålning. Temperaturen är ett värde som beskriver excitationsnivån i materian som en effekt av absorption, effekten i utgående strålning är produkten av processen. I den ordningen.
När man ska beskriva en förändring i emissivitet så kan den aldrig påverka baklänges. Om atmosfären värmer i efterhand så att temperaturen höjs i jordytan så stämmer inte solstrålningen överens med jordytans temperatur längre. Eftersom det enda som värmer jorden är solstrålning så måste den stämma med alla värden i kedjan, i varje steg både ensamt och tillsammans. Men endast i en riktning.
Citat:
Och som du visade i kreationism - tråden vet du inte vad ett slutet, öppet eller isolerat system är för något.
Det säger du ditt stokastiska rövhål. Hur var det med slumpen nu igen?
Jorden är ett öppet system. Per definition. Från jordytan och inåt mot kärnan så har vi ett slutet system. Ser du skillnaden din piss-skalle.
Citat:
Jorden får sin energi huvudsakligen från solen. Det är alltså solen som värmer jorden. Koldioxiden påverkar ytan förmåga att stråla ut denna från jorden ut i rymden. För att skruva upp effekten på utstrålningen så att den är lika stor som in strålningen, fortsatt, ökar temperaturen.
Vaddå huvudsakligen? Räknar du in 3K bakgrundsstrålning eller vad?
Hela atmosfärens energiinnehåll kan tillskrivas solen. All tillförd energi kommer därifrån.
Jorden har inga krav på sig att stråla ut samma mängd. Faktum är att mätningarna visar att den inte gör det, vi har ett stort överskott av solstrålning och ett underskott av jordstrålning. Det går mängder av energi förlorat på vägen, det kallas dämpning och är en reducering till utplåning som uppstår när den drunknar i bakgrundsstrålningen.
Du verkar ha missat att jorden inte har något att "skruva" på, precis som den inte har filtar och tröjor.
Temperaturen i ett öppet system ökar alltid först, alla andra effekter är produkter av energiökningen.
Det är just detta du måste visa, en modell som kan öka energiinnehållet genom att filtrera frekvenser och endast påverka utgående strålning genom att minska intensiteten i strålningen. Sedan ska du få in den minskade strålningen i beräkningen av hur en mindre mängd strålning ger en högre temperatur hos ett varmare objekt.
Börja med den biten, och varje led ska vara proportionellt till solstrålningen samt alltid kunna beräknas i en riktning genom systemet. Om du inte lyckas hitta en gradient som är stigande i temperatur med altitud i atmosfären.
Citat:
Jag tvivlar på att du någonsin kan förstå detta. Men den inkommande och utgående strålningen kan ske i olika band av våglängder med lambdamax på olika ställen i banden. Emissiviteten /absorbtionsförmågan kan vara olika för olika våglängder i dessa band.
Ja, men det finns inget som säger att det har en effekt som du beskriver. Det är snarare så att lagarna för strålkroppar säger att det är exakt så här det inte går till. De säger att en temperaturökning är det som ökar effekten och emissivitet minskar den. Inte någonstans står det att emissivitet ökar effekten. Du använder den på ett sätt som är motsatsen till dess funktion.
Varför du tror att jordens frekvenspeak spelar någon roll när solstrålningen är enormt mycket mer intensiv är ett mysterium. Jordens strålning är mycket försvagad solstrålning. Den värmer inte upp något för den har redan tappat så mycket effekt. Från 1370W till 130W. Varför tror du att en så kraftigt försvagad intensitet kan värma upp någonting bara för att ett väldigt snävt spann över en knapp handfull våglängder absorberas i en iskall atmosfär. Som dessutom tydligt visar att den minskar intensiteten kraftfullt i dessa våglängder.
Emissivitet och absorption kan verka i helt olika frekvenser. Man varför i helvete får du för dig att det skulle sätt kirchoffs lag ur spel? Det finns inget som ger stöd för en ÖKNING av effekt genom frekvens och dess förhållande till emissivitet. Det finns endast stöd för MINSKNING. Tyvärr, men så ser det ut i verkligheten.
Det är du som hävdar något som inte stämmer överens med naturlagar. Gång på gång. Det måste vara så pinsamt.