Citat:
Ursprungligen postat av
NirvanA
Om en utbildning har te.x 25 platser, och i urval 1 kan det stå "antagna: 48, reserver 72" och i urval 2 "antagna: 42, reserver: 51".. vilka 25 är det egentligen som tar platsen? Har man tagit in sammanlagt 90 personer trots att det bara finns 25 platser? Eller hur funkar det egentligen?
Det är vanligt att göra överintag, dvs att fler blir antagna än det antal platser man angivit på förhand att man har. I ditt exempel så är det dock inte 42 helt nya personer som antagits i urval 2 jämfört med urval 1, utan det finns en hel del överlapp mellan de 48 i urval 1 och de 42 i urval 2.
Citat:
Ursprungligen postat av
NirvanA
Sen antagningspoäng te.x "224", innebär det att alla med 224 och över accepteras, och att flera av dom som antagits faktiskt inte har antagits i ordets rätta bemärkelse eftersom dom har under 224?
Man kan inte alltid vara säker på att alla som hade exakt den poäng som anges som gränsen blivit antagna. Ibland kan lottning ha förekommit bland de som hade exakt den poängen. Alla som hade högre än den angivna poängen har däremot blivit antagna.