Citat:
Ursprungligen postat av
nihilverum
Det finns en fundamental skillnad mellan TS situation och en våldtäkt, nämligen att den sexuella kontakten i TS fall varit frivillig. Problemet är bara att TS inte såg till att förhindra att en graviditet kunde uppstå.
Problemet med det du säger är att du förknippar sexuell kontakt med fortplanting, jag vet inte om du har märkt det, men i dagens samhälle så är det inte längre så att man endast knullar p.g.a en önskan att avla fram en avkomma.
Du kan ALDRIG totalt förhindra att en graviditet uppstår, med eller utan sexuell kontakt. Speciellt inte om vi, som i TS exempel, ser kvinnor som gräver i soptunnor efter gammal sperma.
För att återkomma till frågeställningen som jag tidigare hade,
hur länge mellan det att den sexuella kontakten inträffar och den ena partern bestämmer sig för att kombinera arvsmassa är godtycklig innan du/ni ser något som helst problem i det hela?
På dig låter det ju som att vid den första sexuella kontakten med en ny individ, så upprättas någon typ av livslångt kontrakt, som ger parterna rätten att mot den andres vilja, när som helst skapa en avkomma som andre parten har delat ägandeskap av.
Jag tycker att det låter rätt så sjukt, men efter att ha läst alla inlägg i denna tråd så börjar jag fundera på om det är jag som är sjuk. Jag skall nog börja söka upp gamla partners och se om jag inte kan hitta lite sädesvätska i deras papperskorgar. Det är ju ändå de som måste betala i slutändan, då jag är en fattig WT som bara vill ha ett barn.
EDIT: Har inte tålamod nog att läsa dessa vilsna själars argument, går och gömmer mig i samma grotta som jag just krypit ut från.