Citat:
Ursprungligen postat av
OlleViero
Visste inte ens att det fanns så där många tidningar i landet! Men vem gör på det viset!? Skaffar en massa svenska tidningar gör om dom till PDF och lägger upp dom till allmänheten? Visserligen så försöker man ju tjäna pengar på själva nedladdningen, men det är väl småpotatis i ett så här litet land?
Provade ladda ned Allt om Hobby och det fungerade men det tar ju lite tid när det är gratis.
Känns som att vi glider utanför ämnet nu men tidningars värde har nästan upphört. En slumpmässigt utvald tidning kostar 89 kr i handeln vilket går att jämföra med Readly / Ztory som kostar 99 kr i månaden för obegränsat antal digitala tidningar.
Få orkar syssla med Novafile/Rapidshare, tidsbegränsningar och pdf när sajter såsom Magazinos ger bort tidningarna gratis. Gillar du Allt om Hobby så kan du läsa deras tidningar från 2011-2016 helt lagligt. Bara senaste numret du måste betala 29 kr i månaden för.
Läsaren betalar dyra pengar för att få ett häfte med reklam, gamla "nyheter" och enstaka återkommande reportage som ska tilltala den oinsatte spontanköparen vid tidningshyllan. Hur korkad är genomsnittspersonen om det efterfrågas 5 nummer för att förklara hur en kamera fungerar?
http://i.imgur.com/kr2v281.jpg