Citat:
Ursprungligen postat av
pederN
Jo,men du tror ju Elias kan bli topp 20, då måste han ju klara av pressen bättre i framtiden.
Edit,men kan hålla med om att det är svårt sia, i dagens tennis kan det hända så mycket på något år eller 2 .
Därmed är det också svårt att räkna bort spelare som är typ 18 och lågt rankade för det kan hända mycket fort.
Elias kommer forsätta ha bra och dåliga dagar blanda fantastiska resultat med mindre bra prestationer, det är en del av utvecklingen. Det är inte så att han är färdig som tennisspelare. Han har mycket kvar att jobba med.
Citat:
Att Federer missar känns inte så tråkigt sportsligt, utan mest för att en lång svit bryts men att Monfils missar känns verkligen jättetråkigt. Han har en sån form som skulle kunna gjort honom livsfarlig i årets franska öppna. Där gick vi miste om bra matcher garanterat.
Jo, som sagt riktigt tråkigt. Vet dock inte var det är för skada, hoppas bara att han det inte handlar om någon långvarig skada. Federers karriär känns som att det kanske är början på slutet på riktigt nu. Det är en sak att missa Franska men vore en katastrof om han inte kommer till spel i Wimbledon. Är det någon till GS titel han ska kunna vinna så är det just Wimbledon.