Citat:
Ursprungligen postat av
udon
funkar för vad? Att få tjockisar att gå ner i vikt? Att ge människor cancer i tarmen för att de flesta LCHF:are äter alldeles för mycket kött?
Som utövare av uthållighetssporter vore det otänkbart att inte äta en kolhydratrik kost.
Är ju onekligen lättare att prestera med konstant tillgång till kolhydrater, därav alla dessa sockergeler som brukar användas av utövare av ultra-uthållighetssporter. Nackdelen är ju att dessa brukar ge våldsam diarre några timmar in i loppet. Ett nödvändigt ont enligt vissa eftersom de totalt skulle gå in i väggen vid upphörd tillförsel.
Finns ju nu en rörelse med s.k. fat adapted athletes som vill uppreglera kroppens förmåga att bränna fett och på så vis slippa tillföra energi alls under ett lopp. De är ju dock fortfarande ganska få.
Vad är din åsikt om det här och vilken sport är det du utövar? Har du provat något liknande? Själv har jag endast utfört den typen av längre prestationer på kolhydratkost.