Citat:
Ursprungligen postat av
T34Panzer
Kan inte tänka mig att Litauen skull sätta läppar i hjulet när det gäller överföringen.
Litauen har ju tidigare i samband med kondoleanserna utryckt sllmän samarbetsvillighet:
"Förutom att visa sitt medlidande säger Eitvydas Bajuarunas till P4 Skaraborg att
det finns ett stort nationellt behov från Litauens sida att bevara sina goda relationer med Sverige.
– Sverige är en av Litauens närmaste och pålitligaste partners, säger Eitvydas Bajuarunas till P4 Skaraborg"
http://www.expressen.se/gt/litauens-regering-hedrar-lisa-holm/
Om man skulle bortse från dom 8-åriga EU-direktiven, står det kvar att Sverige och Litauen och andra länder inom baltikum, har ett mångårigt tätt samarbete ända ner till det rent polisiära. Vi är och har lika länge varit, ungefär lika tighta som med tyskarna. Ganska kort efter kriget, började band knytas.
17 juni
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=97&artikel=6191573
Citat:
Berörda litauiska medborgare ringer och mailar ambassaden, både från Sverige och Litauen, och nu skriver den litauiska ambassaden ett kondoleansbrev till Lisa Holms anhöriga, och till svenska folket.
Även den litauiska polisen uttrycker på sin hemsida sympati med de drabbade.
Citat:
Litauen har länge haft en av de hårdaste straffskalorna kring Östersjön. Dödsstraffet avskaffades så sent som 1998, men kom på tal igen för bara två år sedan då ett liknande mord ledde till krav på ett återinförande.
Förutom medlidandet med svenskarna finns också ett stort nationellt behov av att värna om goda förbindelser med Sverige, säger Eitvydas Bajarunas.
– Sweden is one of the closest and most reliable partners to Lithuania.
Det kan inte bli tydligare än så. Även om politiker ibland svävar iväg i orden, finns det ändå en grund i att ett kondoleansbrev skickats, samt att LT-polisen sympatiserar offentligt.
Personligen är jag inte helt tillfreds förrän han deporterats av från svensk mark. Det är nämligen lika lätt att bli av med honom, som det var för honom att komma hit som gästarbetare.
Även om han troligtvis är hett villebråd även nere på Litauen´s anstalter, är det mest korrekt att skicka av honom så snart som möjligt.
Har svårt att se att kriminalvården skulle verkställa straff för en gästarbetare/turist, kommande från en samarbetsland.
Vidare tycker jag bolag Blomberg Säteri har lite rivnings-arbete att ta tag i nu när allt är klart.
Förslagsvis en plätt tofsäxing, svansfjädergräs eller liknande vore lugnare och mer aktningsvärt för hela omgivningen.