Citat:
Det är också ett väldigt, hrm "intressant" påstående, något som jag försökte få dig att svara på i en annan tråd men här är det ju verkligen inom ämnet. Du talar ju så ofta om en återförening mellan NK och SK och då att det är NK som ska ta över rubbet. Hur många i SK vill detta då? Jag skulle väldigt gärna se en opinionsundersökning om detta. Vill de verkligen gå från ett rikt, fritt, demokratiskt land till en fattig, ofri diktatur? Ange procentuell fördelning med källa.
Rent objektivt är det svårt veta vad folket i syd vill då regimen i Seoul inte tillåter revolutionära partier, censurerar media och fängslar alla som bara uttrycker den moderata uppfattningen att den demokratiska folkrepubliken inte alls är ett hot, utan att det är USA som hotar freden och säkerheten genom sin närvaro i Korea. Sedan lever folket i syd i misär. Misären är så omfattande att folk tar livet av sig i drivor, toppar OECDs självmordsstatistik. Framför allt är det äldre som lämnas vind för våg, lever i yttersta fattigdom och isolering.
Så vad har jag nu för belägg för detta - då din nästa fråga kommer att innefatta detta. Beläggen stavas National Security Act eller för den delen pro-västliga organisationer som Amnesty och Reporters Without Borders som kritiserar Seoul för systematiska brott mot medborgerliga fri- och rättigheter. Vad gäller självmorden och misären kan du kolla på nedanstående video eller söka på statistiken via Google.
Således kan man inte veta vad folket i södra Korea tycker. Det finns ingen demokratisk struktur - såsom i norra Korea, som uttrycker folkets vilja, ambitioner och målsättningar, utan landet är en kapitalistisk-fascistisk diktatur med hårt förtryck. Men man kan anta att det vill återförening och gör motstånd mot regimen i Seoul då det kan, som ju visas i den länk jag tidigare postade från NKnews. Problemet är den amerikanska ockupationen. Det fanns ett töväder i Korea för 15-20 år sedan som ledde till återföreningssträvanden men detta hotade USAs ställning och Bush kom att stävja alla försök då ett återförenande hade lett till att USA hade varit tvungen att lämna halvön. Således strider en återförening mot de så kallade amerikanska säkerhetspolitiska intressena, vilket är en omskrivning för USAs imperialistiska intressen.
Länkar:
National Security Act (South Korea).
https://en.wikipedia.org/wiki/National_Security_Act_%28South_Korea%29
Amnesty om södra Korea
https://www.amnesty.org/en/countries/asia-and-the-pacific/south-korea/report-korea-republic-of/
Reporters Without Borders om södra Korea
https://rsf.org/en/south-korea
Dokumentär. Al Jazeera om södra Korea.
https://www.youtube.com/watch?v=MFD61MzDiHI
__________________
Senast redigerad av Dr.Dzerzhinsky 2016-04-08 kl. 18:13.
Senast redigerad av Dr.Dzerzhinsky 2016-04-08 kl. 18:13.