Nivåer.
Finns det, eller finns det ett antal prsumtiva exklusiitetskrav, i redan den sak att på ett forum skapa en trpd med begär, om att bevisa guds existens och att det då börjar gallras att dem med teoretiska kunskaper i och om, fysik.. då skulle liksom automatiskt kvala in att "förstå"
*guds existens.. bättre, eller vad?
Detta då ju fysik, omedelbart arbetetar med reellt universal kunskap om livsvillkor, i någon mening är tillvaron väldigt fysisk, tanke emmanerar ur vår fysiska existens och medvetande om att, vi befinner oss i en fysisk verklighet som vi aldrig kan ta oss ur. So far, går det icke att separera gudsidén, om att vara typ abstrakt befinnande sig på en utomsinnlig nivå, inte så länge man försöker hänvisa till teoretisk forskning. Som är, märk väl... teoretisk fysik, kvar står alltid verklighetens fysik, det är där.. guden ska kunna identifieras och korreleras.
Att sticka iväg till teoretisk matte.. i letandet efter gud och definition på gud, är ju spill av tid.. gällande dem som missionerar guds existens.
Vad hjälper det? En klar majoritet av jordens befolkning förstår inte ens populärvetenskaplig presentation av teoretisk fysik, matte än mindre.
Så liksom.. tja...

, det är som att diskvalificera normalbegåvade individer, att diskvalificera sunt förnuft och den normalt flödande logiken.
Men säger man att man "känner" gud som emotionellt meningsfullt, då har man iaf satt ner foten på ett adekvat ärligt sätt och hymlar inte med försök att försöka påstå att empiri egentligen... är gud, där all vetenskaplig gärning är gud, och ju mer avancerat insatt man blir efter längre tids forskning.. desto mer skulle man "få en hum" av gud?
Det är ju enisf gammal översittarfason, som inte riktigt vill dö ut... att förvärva insikt till gud, vilket är en motsägelse av hela gudsförklaringen genom tiderna (monogud, gud den ende, skaparguden)
En gud som inte ens förmedlar sig mer än med dem, som "kan" något, om strängteorin... är det rimligt?
Säg isf hejdå till alla som varit i skolor, men aldrig fattat meningen med skolgången.
Att bl.a göra upp med falska retriker, som försökt få människor att nedvärdera sig med uppodlandet av syndarmentalitet, som är starkt symbiotiskt med gudsdoktrinen.
Det som hämmat kunskapssökandet s mycket, man skulle vara VÄRD.. och bevisa sig FÖRTJÄNA iinhämtad kunskap och öht TA DEL av vad gudar på jorden proklamerat, genom att spärra utbildning, så inte matfullkomlig lära kunde spridas hur vitt och brett som helst och synas av "vilket patrask som helst"
Än idag, välkänt att akademi.. gärna går i arv. Att befinna sig i den högre sfären.. gör det en på ngrt sätt mer automatiskt ödmjuk för tanken på att en gud finns? Vissa vill påstå att det är så, jag däremot betvivlar det sambandet. Att gudsdoktrinen varit en bromskloss och ju fler som delgivits "hemligheterna" inom akademi.. desto mer har gudsdoktrinen krackelerat, för man får insikt.. i tankegodset som följer högtflyende aristokratiskt självförhärligande självberättigande "filosofi" , att indela i skikt och mentala nivåer.
Att det är lägre stående, att se människor acceptera instinkter, gångbart att introducera en gudomlig tillvaro.. men som bör, förtjänas och kyrkor har beredvilligt gått i de ledbanden att via skolastik.. spä på människan, att behöva se sig som simpel syndare, som begär mer än vad den gapar efter.
Det finns andra anledningar att hålla stram teism, och inte låta den förgås helt och hållet.
Bl.a imperialistisk struktur som varit, och angett med konsekvenser än idag, angav ramar och kriterier för vilka uppföranden av moralism i grundstruktur för tillägnandet av kunskap .. där "gud" behövdes och gud än idag, inte FÅR bestridas, med mindre det friserade språket omgärdar gudskoktrinens självutnämnda position. Att vara kännetecknande för det "ädla intellektet"
Frågan är , vad ädelheten består av - att kunna börja orda gud.. varenda gång en ny teori uppstår?
T.o.m muslimer med det mycket kontanta islam, sitter och försöker dra paralleller med naturvetenskap.. när det inte går hem med den vanliga uppenbara diskriminerande människosynen, som ju är för det första starkt könssegregerande.. med fullständigt bejakande av könsapartheid, och omhuldat av "de lärde" , så jag utgår från att ett bevis för gud, behöver som minimum.. isf.. få ihop en gudsdeklaration där islam och sekulär forskning gemensamt kan enas kring fysikaliska fenomen att vara uppkommet via guds försorg : något som är avlägset idag.
Enbart naiva teister, som krigar hårt.. försöker ge sken av de har "lärda" på " sin sida" , medan de enbart yppar sin desperation över avsaknade argument för att gud verkligen skapade denna värld.
Det var fint att försanthålla det förr, men bevisligen inte lika fint idag. Det är idag betydligt finare, att via teori, förklara hur olika tillstånd uppkommer.. t.ex sjukdomar (inte tur/otur, man var snäll/dum och förtjänade guds vrede.. osv.)
Därför är ju isf biologi mer greppbart, om nu vetenskap är vad teister griper tag i, när de önskar bevisföra sin gudstro, att de facto ha, en gud bakom tron... istället för att ens egen tro, ÄR guden, substitutet för ett jagsvagt ego, som inte klarar att hantera villkoren i denna livsform, och då behöver urskulda sig med att "så vill inte gud" , när ju tillvaron ÄR emellanåt hård och påkrävande... för alla.
De flesta iaf.