Citat:
Ursprungligen postat av
Ockult
Det är alltid lika komiskt (eller tragiskt, snarare) när små människor på nätet tror att IQ-test är ett mått på intelligens och/eller ett mer allomfattande logiskt tänkande - då speciellt när det rör sig om oövervakade IQ-test på vilka även lågintelligenta plebejer tycks prestera väl.
"De flesta i din släkt" är säkert lika flata som genomsnittet av befolkningen, men ditt tunnelseende verkar inte veta några gränser när du utan belägg uttalar dig om din släkts "högre nivå av empatisk kapacitet", så du är med större än normal sannolikhet en person som lider av något slags hävdelsebehov.
Är du dum i huvudet själv? Jag är utredd genom en mängd utredningar där IQ tester ingår, min syster också. Utöver det var jag alltid bland klassens duktigaste elever, den mest frånvarande också. Jag har sedan tidig ålder konstaterats som överbegåvad i förhållande mot andra barn/människor. Ett annat syskon också. Faktum är att de flesta i min släkt utmärker sig tidigt.
Jag är utredd av flertalet psykologer där mina resultat jämförts mot övrig popultions snitt, Einstein. Vi är konstaterade i våra begåvningar på olika vis. Utöver det så märks skillnad av sådant hyfsat snabbt.