Citat:
Ursprungligen postat av
guaponi
Varör ställer du inte frågan till Marianne? Det är hon som väljer att inte skicka in en NY ansökan inom ett par dagar. Varför skyller du på Ecuador för att Marianne inte sköter sitt jobb? Samma logik som att det är JA och Ecuadors fel att Marianne inte förhörde JA 1/9 2010?
Det är inte min sak att leta fram länkar du tidigare fått dig tilldelade
MN bekräftar vidare i ett mail adresserat till skandaladvokaten Elisabeth Fritz den 21 Januari 2016 att "Vidare upplyser man om vilja krav man ställer för att bevilja rättshjälp"
Den länken har du också fått tidigare!
Vidare så framgår det i ett mail daterat den 19 Jan till Nicola Yang att Ecuadors svar kom den 18 Januari 2016. I svaret till Fritözen så angav hon anledningen till att avtalet underkändes var för att hon skrev ansökan innan den 22 dec 2015 (då avtalet trädde i kraft) och hon syftar där på att hon skrev ansökan några dagar tidigare. Till Yang däremot anger hon att det berodde på att ansökan var daterad den 29 maj 2015. (ett datum som också då var fejkat för att få MN att se något mindre dålig ut).
Den länken har du också fått tidigare!
Läser man dokumentet du länkar till så är det uppenbart att detta är ett
förslag till avtal, alltså under pågående förhandlingar om avtal. Det finns inget som tyder på att det slutgiltiga avtalet ser ut så.
Fett fail på punkten att känna till avtalet.
Menar du att anledningen till att ansökan underkändes skulle vara att den skrevs några dagar innan avtalet formellt trädde i kraft? Detta verkar i så fall inte vara någon bra anledning att underkänna, av följande skäl:
- Om ansökan skrevs mot det färdigförhandlade avtalet (MN visste sannolikt avtalets slutgiltiga skrivning) så var det ju skrivet även mot avtalet i realiteten.
- Ansökan borde väl prövats mot avtalet, oavsett om den skrevs ett par dagar innan avtalet formellt togs i kraft?
- Om detta var det enda felet så hade MN lätt kunnat kopierat ansökan, samma innehåll med nytt datum, efter att avtalet trädde i kraft. Då hade ansökan för länge sedan varit godkänd.
Du har inte lyckats visa på någon vettig anledning till att Ecuador underkände ansökan och varför det i så fall inte bara var att justera och få det godkänt några dagar senare.
Fett fail även på denna punkten alltså.
Det är mer troligt att det var något annat som Ecuador/JA inte gillade i ansökan och det behöver då inte vara något som bryter mot avtalet i sig utan helt enkelt att man inte kommer överens om villkor som är inom ramarna för avtalet men ändå måste accepteras av bägge parter. Eller så är det så att man inte är intresserad av att förhör hålls och med den inställningen lär inte Ecuador någonsin godkänna en ansökan, oavsett hur välskriven den än är och oavsett om villkoren som föreslås är mer än väl acceptabla i sak.
Jag kan inte belägga att det sannolikt inte var något större fel på ansökan, men det är en hypotes. Du kan heller inte belägga att du
vet att MN struntade i avtalet när hon skrev ansökan. Du har nämligen inte presenterat något som visar på att du skulle veta detta. Ditt halmstrå om att ansökan skickades in några dagar innan det formellt trädde i kraft (kan ändå uppfylla avtalets text), visar inte på att MN struntat i avtalet, eller hur?
Det du länkar till är ett förslag till avtal, vi vet inte hur det slutgiltiga avtalet ser ut. Men om vi för en stund leker med tanken på att avtalet ser ut exakt så här, helt oförändrat mot förslaget, så kan i alla fall inte jag se någon klausul som säger att en ansökan är ogiltig om den skrevs innan avtalet träder i kraft. Det rimliga borde vara att pröva ansökan mot avtalet. Det är högst troligt att avtalet redan var överenskommet i detalj när MN skrev ansökan, men att det tog några dagar innan det formellt trädde i kraft. Om det var så det gick till så ska man väl i så fall hylla MN för att hon jobbade i förväg med det som gick att jobbas i förväg med, dvs skyndsamt gjorde allt hon kunde för att få in ansökan och få den godkänd så fort som möjligt i samband med att avtalet trädde i kraft, i syfte att faktiskt få till ett förhör. Omvändningen gäller mot Ecuador, om man verkligen var intresserad av att förhör hålls så skulle man ha prövat ansökan mot avtalet oavsett om ansökan skrevs ett par dagar innan avtalet formellt trädde i kraft. Men så gjorde man inte, vilket stöder min hypotes.
Sammantaget: Fett fail i din argumentation och du kan fortfarande inte visa att MN struntade i avtalet när hon skrev ansökan i december 2015, vilket du hävdar att du vet.