Citat:
Ursprungligen postat av
jrb1996
Fast youtube är ju den ända källan ni använder för att visa hur coola vapen Iran har så ni måste ju anse att dåliga youtube klipp är sanna
Youtube är inte en källa.. Det är ett slags videogemenskap där källor kan laddas upp i form av filmer.. Ingen har heller sagt att Iranska vapen är "coola".
Att källor inte är översatta betyder inte att källorna inte finns. Självklart har inte Iran samma gigantiska propaganda maskin som USA har.. Men frågan är om du är intresserad av att föra något slags internet krig eller söker du "fakta" utifrån krigsvetenskapliga verkligheten. Faktum är att Irans uppvisningar faktiskt är mycket närmare verkligheten ute på fältet än några Star Wars snack.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bahram
Asså det släpptes en film för typ 3 år sen.
http://youtu.be/gvhU113mVpw
Nån i filmen sägs vara från IRGC. Alla som säger att Iran skickar soldater använder filmen som källa.
Har du sett den? Va är det för fucked up film asså?

Och sedan så tänker man lite själv också..
IRGC har alltså tagit med sig ett kamerateam när man officiellt förnekar att man skickar soldater.. Vad tror du själv?
Något annat du bör tänka på är den som kommit åt filmen efteråt.. Dog inte kameramannen? Vem har kommit åt filmerna?
Vad är kopplingen mellan den som kom åt filmerna och proamerikanska medier?
Jag minns att den anerikanska VOA fixade intervjuer med Abdul Malik Rigi på persiska.. Lite konstigt eller hur?