Citat:
Ursprungligen postat av
526
Nej tvärtom. Medvetande har alltid funnits som själva grunden. Att människan som biologisk varelse har utvecklas under lång tid har inget med medvetandet att göra.
Medvetande har med människor och andra djurs kognitiva förmågor att göra. Läste du inte det inlägget som du citerade här? Eller möter du allt som talar emot dina egna teorier med bara ett "nej"? "Jo!, så är det 526 ". Alla medvetanden vi någonsin studerat har tagit lång tid att utvecklas. De har inte, som du menar, slumpats fram. Och det är ju lite roligt, lite gulligt att du inte inser detta när du säger dig inte tro på någon slump.... Om än lite synd.
Citat:
Jag ser det som att biologiska varelser är som radioapparater som kopplas ihop med radiovågorna som finns överallt. Kroppen är en apparat som måste ha vissa förutsättningar för att kunna uppnå det som behövs för att vara medvetande på en (ganska) hög nivå.
Jaja. Att du ser det såhär är förmodligen inte mycket att göra åt. Men du skulle ha all min respekt om du kom fram till att du nog hade fel.
Även den individuella kunskapen som var och en av oss besitter är något som kommer efter erfarenheter och träning. Om vi bara var radiomottagare som fick våra medvetanden strömmade skulle jag ha väldigt svårt att se vad den som övade på något skulle få ut av att öva, när denne bara får kunskapen strömmad genom sin tankeradio... Bara för att ge dig något av en förutsägelse som borde komma med din spekulation... Som inte rimmar så bra verkligheten.