Citat:
Ursprungligen postat av
endumbonde
Just trångboddhet och slitage på bostäderna är den rent praktiska orsaken till att slum uppstår. Idag finns det redan ett stort behov av att renovera och upprusta många av de bostäder som byggdes för 30-50 år sedan, men det är svårt att få ihop kostnaderna. Folket som bor i bostäderna har inte råd att bo kvar om en renovering görs.
Den här frågan var mer aktuell för några år sedan, men har hamnat i skymundan för den akuta bostadsbristen och behovet av nybyggandet. Det kommer att kosta några hundra miljarder kr närmaste 5-10 åren för att förhindra att hela husbestånd och områden förfaller till slum.
Tror att för två år sedan nämndes 600-800 miljarder kr för de närmaste 10 åren.
Själva beloppet kanske inte är ett problem, utan problemet ligger i att de som bor där helt enkelt inte har råd med hyreshöjningarna som blir en följd av renoveringen.
En annan aspekt finns i att nybyggandet sker med allt lägre kravspecifikationer, vilket också lätt leder till bostäder som slits ner snabbt och bildar slum.
1. All slum uppkommer genom politiska beslut.
2. Det där är ganska tveksamt. Däremot finns det ju en massa subventionsbyggda hus (från främre delen av 1900-talet), vilka har artificiellt låga hyror, där renoveringar kan bli trängande pga. att hyresgästerna optimerats efter hyressubventionerna.
3. Det där är främst en fastighetsägarfråga. Det är klart att ifall en kommun vill tillföra sin allmännytta skattemedel för renoveringar så kan de göra det. Vill staten göra samma sak så får den det.
4. Det finns allmännyttiga bostäder där det inte renoverats sedan typ 1950-talet, i något avseende. Anledningen är vanligtvis att kommunen i kraft av planmonopolet låter byggnaden stå tills den döms ut varefter kommunen i kraft av planmonopolet ger sig själv rätt att bygga tio våningar till på till platsen och bygger nytt. Det är alltså ultraeffektivt & lönsamt för kommuner att missköta sina fastigheter som en funktion av planmonopolet, det gäller särskilt subventionerade 1900-tals hus där staten tagit delar av den ursprungliga byggnadskostnaden.
5. Enligt min uppfattning är dagens prefabhus väldigt mycket bättre än gårdagens miljonprogramsbyggnader. Möjligtvis har vissa tendenser till konstruktionsfel i tak setts på vissa moderna fastigheter - men det handlar nog mest om att arkitekten inte haft kompetens eller fått order att bygga något där fasaden måste bytas inom 20år.
6. Mycket om dagens mytbildning om slum baseras på politiskt papegojsnack, vanligtvis kan man härleda papegojsnacket till någon helvild kommunist i arkitektkläder, som på sextio och sjuttiotalet ägnats sig åt nyuppfinning av begrepp i syftet att expropriera privat mark för att bygga mer lämpliga hus i senaste fyrkantsmodell. Vanligtvis så skiljer sig den officiella versionen av papegojsnacket diametralt från skrifterna i dåtida expropriationsdomstolar (vilket på den tiden var det enda tillfället då arkitekten behövde formulera sig på det juridiska språket).