Citat:
Ursprungligen postat av
VenomX
Lustigt nog lyckades du inte få fram några övertygande sådana anledningar i ditt inlägg heller. Hade varit trevligt att få höra några.
Nu går jag efter mina kort och min situation.
1. Bonusen.
Genom denna bonusen så har jag kunnat uppgradera mig på 2 flighter till sommaren som jag bokat. drygt 4000kr där. Finns bonusar för allt möjligt men just jag har valt för flygbolag.
2. Priority pass
Jag har 4 kostnadsfria besök för lounger på flygplatserna. Till sommaren kommer jag besöka 3 st. Kommer nog plocka på mig en stadig måltid, 2-3 öl och någon grogg helt gratis per gång.
3. Försäkringarna!! För några år sedan så blev mitt bagage försenat lite över en dag. Ringde till kortföretaget och fick då plocka på mig kläder och annat för 3000kr helt gratis.
Finns mycket mer men kommer inte på för tillfället.
Sedan finns de ju dom som använder Preems mastercard med 1% cashback. Spenderar man några tusenlappar per månad på kortet så blir det ju en go cashback.
Vad får du med ditt debit kort ? Betala 300kr och inget mer.