Det kostar att ligga på topp ( men det har väl inte skattebetalarna något emot?)
Migrationsverket kommer betala 453 kronor per boende och dygn - totalt runt 800 000 kronor per dygn om fartyget är fullbelagt.
1 vecka 5 600 000
52 veckor 291 200 000
Ja det är genialt verkligen. Ingen har tänkt om det verkligen är rimligt att hyra ett jävla kryssningsfartyg för att vara lyxboende åt vad som tidigare var en halv veckas inflöde av migranter till Sverige, till en kostnad motsvarande tre gånger apanaget för hela kungahuset inklusive underhåll och skötsel av alla slott och kulturskatter.
Har det framkommit vart hän flyktingarna skall skickas på semester hän när det är högsäsong på pite havsbad?
De får väl hyra in ett par båtar till. Risken finns att rederierna kommer att höja priset rejält när de inser att svenskarna är så djävla korkade att de betalar vad som helst för att rädda världen.
Det lär bli upplagt för många konflikter mellan "kryssningsgästerna" de som har fått de sämsta hytterna märker det snart, trångboddhet blandat med bla etniska konflikter, brand inom 1 vecka på fartyget?
Förövrigt finns det asylsökande som kom till Sverige för mer än 2 år (24 mån) sedan och ännu inte fått besked. Handlläggningstiderna är mycket längre än vad Migrationsverket vill medge. Handläggningstiden kommer bli låååång....för alla som söker asyl och det vet MI. Är man Naiv eller är man bara dum, eller desperata?
Var är det tänkt att förtöja m/s Hottetott?
Ska den ligga på ett ISPS klassat område där vi vanliga arbetare inte ens får tillträde med metspöt?
Då hamnen räknas som yttre gräns mot EU känns det vidrigt att låta nybyggarna härja fritt.
Måste gå att sätta stopp för vansinnet.
Så har Sverige snart fått sina första båtflyktingar.
Utvecklingen kan innebära att färjerederier ser det som mer lukrativt att ta ombord fripassagerare på förtöjda fartyg än resande betalande svenska fyllekajor, nöjeskryssningar kan snart vara ett minne blott, jag tycker inte om utvecklingen.
Hursomhelst, denna idé med stor båt och 1800 permanent boende (under en längre tid) kan inte vara bra på några som helst sätt. Hur kunde Sverige spåra ur så fruktansvärt? Vad har hänt med nationen, med våra politiker, myndighetspersoner och stora delar av befolkningen?
Jo den har jag sett och min första tanke var att en båt med interiör identisk med båten, skulle vara ultimat som flyktingförläggning under utredning om asyl. Inlåst utan kontakt med omvärlden långt ute till havs.
Asylboenden på vatten har varit aktuellt sedan i höstas, då bristen på boenden var akut. Nu har Migrationsverket genomfört en så kallad riktad direktupphandling. Inom kort kommer myndigheten att skriva kontrakt med två olika företag som ska leverera boenden.
Det ena företaget heter US Shipmanager och ska leverera fartyget Ocean gala. Det byggdes 1982 och var då världens största kryssningsfartyg.
– Jag är jättenöjd. Det här innebär att vi är förbereda, så att vi inte hamnar i en situation där vi inte kan erbjuda tak över huvudet, säger Willis Åberg, avdelningschef för bland annat boendefrågor på Migrationsverket.
Sökt bygglov i Härnösand
Migrationsverket kommer betala 453 kronor per boende och dygn - totalt runt 800 000 kronor per dygn om fartyget är fullbelagt.
– Det är ett helhetskoncept. Det ingår mat, reparationer på fartyget och så vidare, säger Willis Åberg.
Migrationsverket har ännu ingen information om var fartyget ska ligga. Men enligt Allehanda.se har US Shipmanager sökt bygglov i Härnösand för att lägga fartyget i kommunens hamn. Tidningen skriver vidare att kommunen förmodligen kommer att säga nej till bygglovet - samtliga partier i kommunen är kritiska till att ha ett så stort asylboende i hamnen.
Måste hitta hamn inom två månader
US Shipmanager har två månader på sig att ordna hamnplats, sedan kommer avtalet att upphöra.
– Vi har inga synpunkter på var det blir. Nu handlar det om att hitta en hamn som passar, säger Willis Åberg.
Utöver fartyget kommer Migrationsverket att skriva ett avtal med företaget Tore Ulff Chartering AB för leverans av en bostadsplattform för minst 500 personer. Det är ännu oklart var den kommer att ligga.
Avtalstiden för fartyget och boendeplattformen är ett år med möjlighet till förlängning.
Vad tycker ni om detta?
Hur är det med el och vatten och avlopp då ? Värme ? Tvätt av kläder mm, - Ska de köra dieselmotorerna för att få värme tro ? Avgaserna ifrån dessa, hur blir det med det ? Stora fartygsdieslar har inte katalysatorer, skulle väl bli för klumpigt tro ?
Isfrågan, fartyget kan ju bli inpressat av packis, nu vet jag inte hur hamnen ser ut i Härnösand ?
Hårt väder kan ju få fartyget att kränga ordentligt fastän det ligger i hamn, mm.
Citat:
Ursprungligen postat av Kissedbyfire
Lär bara vara en tidsfråga innan vi hör om folk som "ramlat" över bord.
Sen undrar jag hur fan i helvetet man ska kunna ha personal till denna galenskap? Magkänslan skriker katastrof lång väg om detta.
Är båten hög så visst kan man "slå ihjäl sig" om man drullar i vattnet, det kan ju rentav vara islagt också vintertid där.
Säkerhetsfrågan blir ju knepig om folk börjar att bråka där, det är kanske inte så praktiskt för Polisen och räddningstjänsten om det brinner tex ? Rökning ombord i hytterna brukar inte gillas av rederierna mm.
Ett rent myteri (ev kapning) på båten skulle ju sluta illa , med tanke på att det är svårt för Polisen att forcera en båt.
Folk med klaustrofobi kommer mera att känna hytten som en cell efter ett tag ? De flesta hytter har ju inte några stora fönster etc
Hur ligger det till med skattskyldigheten i Sverige för företaget US Shipmanager ? Rederier brukar ju ha en del fartyg under bekvämlighetsflagg bla för att slippa skatt mm. Rederier ligger ju i en liga för sig när det gäller att smita ifrån skatt - men det är å andra sidan normalt för all sjöfart, de kan ju inte beskattas av normala skäl bara för att de "beträder" svenskt territorium. Maten som tas ombord kanske blir momsbefriad etc ?
Kanske det ligger bra till för avancerad skatteplanering tro ? 800 000 kr/ dygn = 292 milj /år - hur mycket skatt ska de betala tro ?
__________________
Senast redigerad av DrSvenne 2016-02-17 kl. 22:47.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!