2016-01-23, 22:20
  #2089
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Havregrynsgrot
Det är är, såvitt jag vet, koffeinet i kaffet som försätter kroppen i stressläge och får den att producera hormonet kortisol. Är det då inte samma princip med grönt te? Grönt te innehåller koffein likt kaffe men i mindre mängd nämligen.
Grönt te innehåller också ett annat ämne som minskar kortisol. Det är det som gör det så bra. Jag kan googla vad det ämnet i grönt te heter om du vill.
2016-01-23, 22:32
  #2090
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Scrofa
Ok, då förstår jag, uppfattade uttrycket som mer någon form av mental tröghet/dumhet. Hur upplever du den aspekten under en flatline? Jag tror att jag har kommit in i en sådan nu nämligen - min libido är låg om än inte obefintlig, självförtroendet som i början av nofap var riktigt högt har börjat sjunka tillbaka igen, jag saknar mitt ex och känner mig alltmänt mesig... Mitt huvudsakliga mål är att komma tillbaka till det state of mind som jag kände under den första veckan och överträffa det, därav den något demoraliserande känslan av att fjolla till sig utan uppenbar yttre orsak.

Jo men det var ungefär mental tröghet dumhet jag menade. under flatline var den annorlunda. Ber klar men dum för man deppa
2016-01-23, 22:39
  #2091
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Grönt te innehåller också ett annat ämne som minskar kortisol. Det är det som gör det så bra. Jag kan googla vad det ämnet i grönt te heter om du vill.

Är du i mindre behov av din california rocketfuel numer? Vill du äta den hela ditt liv? Eller planerar du att lägga av med den efter 365 dagar?

Är det l-teanin du menar?
2016-01-23, 22:40
  #2092
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Jag skulle föreslå att du helt enkelt går fram till dessa töser och säger: "Era fötter får det att utsöndras dopamin i min hjärna." De kommer att falla som käglor

Nej, jag skojar så klart! (eller; gör jag? Jag är inte säker ens själv, he he)


Jo, Kaffe höjer kortisolnivåerna i kroppen. Kortisol är ett hormon som bryter ned muskler, ökar fettinlagring, minskar testosteron och höjer östrogen. Kortisol kallas populärt stresshormonet.

Grönt te höjer testosteron, ej kortisol = bra för dig.

Dessutom:

Kaffe är den största handelsvaran i världen (ibland näst högsta, det varierar från år till år - olja ligger i bland högst). Jag säger det igen: Kaffe är världens största handelsvara. Större än olja och bilar och vapen och allt vad ni kan komma på. Tänk efter vilka ekonomiska intressen det finns inblandat i detta. Om ni googlar information angående kaffe så får ni sålla bort drivor av riggad information.

Ja det låter ju logiskt angående kaffet. Misstänkte att det var nåt sånt. Har aldrig druckit kaffe mer än kanske en kopp i mitt liv så det är ju lika bra det då Vad jag vet har jag kanske hittat 2 texter som tar upp allt dåligt med kaffe, allt annat jag läst har bara vart positiva grejer och det är knappast konstigt då det som du säger säljer så mycket plus att de flesta dricker det själva, inklusive de som skriver artiklar om det så det är knappast konstigt att man inte får höra mer om det negativa.
2016-01-23, 22:46
  #2093
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Jag skulle föreslå att du helt enkelt går fram till dessa töser och säger: "Era fötter får det att utsöndras dopamin i min hjärna." De kommer att falla som käglor

Nej, jag skojar så klart! (eller; gör jag? Jag är inte säker ens själv, he he)

Haha jadu, vem vet vad jag vågar säga efter ett år utan porr och runk Frågan är om det är en bra eller dålig sak med en fetisch? Fördelen är ju att jag har ytterligare nåt hos tjejer att bli kåt på, samtidigt är det ju ett extra begär som jag inte säkert kommer få stillat Får väl se vad de svarar på frågan då haha
2016-01-23, 23:03
  #2094
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ConGOAT
Jag har denna hemma http://www.svensktkosttillskott.se/produkter/green_tea_forte?utm_source=gmerchant&utm_campaign= unspecified&utm_medium=Prisjamforelsesiter&utm_ter m=&utm_content=Produktfeed&gclid=CLWYi_PowMoCFQOzc godkwoFMQ vad tror axis.bold.as.love om den? Hört att det är 8 koppar grönt te på ett piller på de flesta sorterna. Grönt te på påse har jag druckit en del. Å de är relaxing. Men inga stora mängder överlag. Är det l-teaninet man är ute efter eller vad är det? Känns som de är mer ingridienser. Kan varit så att 1 piller l-teanin var 8 koppar grönt te.
Känns som att en till fördel på grönt te jämfört med rent l-teanin är att den får en att gå ner i vikt. Ska läsa på om grönt te mer när jag skrivit klart.

Något alla underkskattar är b-komplex om de ska köra vitaminer, berocca som man kan köpa på stan eller om de är internet rekommenderar jag ledins b-komplex, innehåller paba bx b25 å alla andra typ 2000 % av något b-vitamin vill jag minnas. Så ledins är bra, faktiskt en sak alla glömmer, b vitaminer. Och det är inte fel äta frukt med c vitamin tsm med en tablett b-komplex.

Kanske låter sjukt detta jag håller på med. Men jag får inte glömma att för 2 år sedan senast på psykiatrin gjorde jag ångest skattningsskalan och hade typ 3 poäng från full pott, väldigt illa alltså. Så visst klarar jag mig säkert bra idag utan, men får genomlida en vanlig ångest fylld dag. Därför jag gör valet att äta tillskott, mest aminosyror och naturliga saker, börjat med maca nu och gillar det, ginseng, ja egentligen mest naturligt. Har slutat med multivitamin piller också.

Men axis. Finns det någon version av råvegan av lchf? Man fick inte tillaga maten va? Hörde om 5:2 lchf och tänkte man kan äta brocolli rå de 2 dagarna? XD för jag tror jag är allergisk mot kolhydrater. Skulle förmodligen bli sjuk av bananer. Har haft vatten avföring i många år. Nu är de borta. Nästan lite för hård och äter ändå magnesiumoxid. Alla sura uppstötningar och halsbränna är helt borta. Förut var de dygnet runt även med omeprazol och samarin dygnet runt. Läkaren fatta inget förut.
Oj, det finns så mycket att säga! Ska försöka fokusera på det viktigaste:

1. Om vitamin B: Tänk på inositol. Det är också en b-vitamin (även om den inte är helt erkänd utav etablissemanget). I undersökningar har den visats ge en antidepressiv effekt i paritet med SSRI. I denna burk så kan du se att det finns 100 mg: http://www.apotea.se/holistic-mega-b-komplex-90-kapslar

Läs gärna mer om inositol på nätet! Mycket intressant.

2. Grönt te: Jag vet faktiskt inte om de där pillerna är bra eller ej.

Det jag tror är bäst är matcha: http://www.clearlife.se/sv/artiklar/gront-japanskt-matcha-te.html

Teanin i grönt te är ju en aminosyra. Den har visats sig ha en god effekt på ADHD exempelvis. Den ger mentalt fokus. Den här sorten innehåller väldigt mycket teanin: http://www.houseoftea.se/gront-te/an-ji-bai-cha-top-grade-50-gram/product_info.php/cPath/23/products_id/493

Nu rekommenderar jag inte att man köper just det teet då det är väldigt dyrt. Jag har dock provat att köpa olika sorter från dom och det är krut i deras teer. Man ska också komma i håg att vattnet inte får vara kokande när man tillreder grönt te då det blir förstört då.

Googla gärna grönt te + MAO-hämmare och fördjupa er sedan i vad ni finner. Intressanta prylar.

Har du fortfarande ångest alltså? Fy fan. Prova att skippa alla mjölkprodukter i fyra dagar och se vad som händer. Du kan äta fett ugnsgrillat kött med kryddor, kokos och lite bär under tiden. Anledningen att jag säger detta är att det gjorde oerhörd skillnad för mig. Finns elitidrottare i Sverige som säger samma sak. En kille i simlandslaget var med på TV4 och berättade att han lade ner mejeriprodukter och slapp mycket skit. Anledningen till att han sökte svar var att han jämt mådde skit trots att han var elitidrottare. Han kände skillnaden efter några dagar bara.

Här snackar han: https://www.youtube.com/watch?v=kU8ap-STJ6U

Man kan hoppa fram till 2:40 i filmen om man bara vill höra det om mjölken.

Rå LCHF: Grejen är att man kan vara riktigt förstörd utav att ha käkat mycket kolhydrater. Kolhydrater i kombination med fett är helt crazy. Läs om det om du känner att du har tid. Käkar du kolhydrater för sig så kan kroppen hantera dem, käkar du fett samtidigt så blir det inte så bra.

I början var jag så överkänslig för kolhydrater när jag käkade LCHF så jag väckte ångesten bara jag åt en lite sallad typ. Jag var så slutkörd av allt sockerätande.

Mitt råd: Käka LCHF och läs om olika andra alternativ under tiden men känn ingen brådska. Känn dig trygg i dig själv och så kan du testa att göra olika avsteg från LCHF i syfte att må ännu bättre när och om du känner att det är dags. Det kan ta tid innan man lärt sig allt om kost som helhet men äter man LCHF så har man redan 90% gratis så man kan känna sig lugn i grund och botten.

Jo, en grej till: Jag köpte svartvinbärsjuice i dag! Jag kombinerar detta med antidepressiva

Madness here I come...mu ha ha ha ha

Du skrev ju tidigare att det var en MAO-hämmare. Jag kom på det först när jag kom hem och då hade jag köpt på mig två liter, he he.
__________________
Senast redigerad av Axis.bold.as.love 2016-01-23 kl. 23:25.
2016-01-23, 23:34
  #2095
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ConGOAT
Är du i mindre behov av din california rocketfuel numer? Vill du äta den hela ditt liv? Eller planerar du att lägga av med den efter 365 dagar?

Är det l-teanin du menar?
California Rocket Fuel är en historia i sig. Återkommer gärna till det längre fram.

Japp, det är l-teanin jag menar!

Från Wikipedia:
Citat:
Theanine increases serotonin, dopamine, GABA, and glycine levels in various areas of the brain, as well as BDNF and NGF levels in certain brain areas.

https://en.wikipedia.org/wiki/Theanine
2016-01-23, 23:39
  #2096
Medlem
Brady12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Oj, det finns så mycket att säga! Ska försöka fokusera på det viktigaste:


Käkar du kolhydrater för sig så kan kroppen hantera dem, käkar du fett samtidigt så blir det inte så bra.

I början var jag så överkänslig för kolhydrater när jag käkade LCHF så jag väckte ångesten bara jag åt en lite sallad typ. Jag var så slutkörd av allt sockerätande.

[/b]

Detta är högst individuellt. Gillar inte hur du skriver i absoluta former, som att kolhydrater och fett tillsammans skulle vara dåligt, vilket det verkligen inte är. Kolhydrater är inte essentiellt för kroppen men det är en extremt bra energikälla som kroppen lättare omvandlar till energi än fett och protein.
2016-01-23, 23:45
  #2097
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brady12
Detta är högst individuellt. Gillar inte hur du skriver i absoluta former, som att kolhydrater och fett tillsammans skulle vara dåligt, vilket det verkligen inte är. Kolhydrater är inte essentiellt för kroppen men det är en extremt bra energikälla som kroppen lättare omvandlar till energi än fett och protein.
Jag har kommit fram till att fett+kolhydrater i kombination inte är bra genom att läsa massor. Min slutsats är även att detta just inte är individuellt.

Har du kommit fram till andra slutsatser så överbevisa mig gärna! Skulle jag ha fel så skulle jag bli jäkligt glad om du upplyste mig om det. Jag har noll intresse av att gå omkring och tro på felaktiga saker så fritt fram att upplysa mig!
2016-01-23, 23:52
  #2098
Medlem
Brady12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Jag har kommit fram till att fett+kolhydrater i kombination inte är bra genom att läsa massor. Har du kommit fram till andra slutsatser så överbevisa mig gärna! Skulle jag ha fel så skulle jag bli jäkligt glad om du upplyste mig om det. Jag har noll intresse av att gå omkring och tro på felaktiga saker så fritt fram att upplysa mig!

Hade gärna gått in på pubmed och länkat massa studier men är för trött just nu, får upplysa dig någon annan gång Men känner du att det du äter funkar för dig, så kör på de

Bara undrar vad du har läst? Vetenskapligt bevisade studier och journaler?

Jag äter över 300 gram kolhydrater varje dag och går långsamt ned i vikt.
2016-01-23, 23:58
  #2099
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brady12
Hade gärna gått in på pubmed och länkat massa studier men är för trött just nu, får upplysa dig någon annan gång Men känner du att det du äter funkar för dig, så kör på de

Bara undrar vad du har läst? Vetenskapligt bevisade studier och journaler?

Jag äter över 300 gram kolhydrater varje dag och går långsamt ned i vikt.
Nu var det ju inte kolhydrater som var problemet utan kombinationen kolhydrater och fett.

Du behöver inte länka något. Skriv bara det du kommer i håg och vet. Jag kollar upp det själv. Jag är inte ute efter att "vinna" diskussionen så du behöver inte vara rädd om du minns någon detalj fel.
2016-01-24, 00:06
  #2100
Medlem
Brady12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Nu var det ju inte kolhydrater som var problemet utan kombinationen kolhydrater och fett.

Du behöver inte länka något. Skriv bara det du kommer i håg och vet. Jag kollar upp det själv. Jag är inte ute efter att "vinna" diskussionen så du behöver inte vara rädd om du minns någon detalj fel.

Vill bara klargöra en sak först, pratar vi om allmän viktnedgång eller andra faktorer?

För viktnedgång är extremt simpelt. Tar man in mer energi än vad man gör av med så går man upp i vikt, gör man av med mer energi än vad man äter så går man ner i vikt. Men de visste du säkert

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in