Citat:
Ursprungligen postat av
Baltarzar
Nä i så fall har du nog inte läst så mycket i ämnet
Det finns en uppsjö av hälsoeffekter med stenålders
Kost nej det är ingen diet eftersom en diet är primärt för viktnergång.
Att sen personer som äter paleo kost (vilket är det mer korrekta namnet ) går ner i vikt om dom är överviktiga, är bara en av hälsoeffekterna.
Det som mest talar emot den är att det blir rätt dyrt att äta paleo kost och kan vara lite omständlig när man blir bortbjuden eller går på restaurang.
Hur definieras paleo, vilka livsmedel klassifieras som paleo och vilka gör det inte?
Har du några vetenskapliga belägg, finns det några evidensbaserade studier där det har fastlagits att denna kost är överlägsen en modern konventionell kost både hälsomässigt/etiskt/miljöaspekten?
"Tallriksmodellen" inom paleokosts måste förändrats mycket då stenåldern är en lång tidsperiod, vad man åt på olika platser i världen måste skiljt sig enormt sett över lång tid (vi snackar en tidslinje på flera tusen år)
Med det i åtanke har jag svårt att ta paleo på allvar då det inte går att bevisa vad man åt vid exakt ett speciellt tillfälle och även presentera att människorna som levde på den tiden hade bättre hälsomarkörer än idag.