Citat:
Ursprungligen postat av
DonMaco
Jag kanske är övermåttan cynisk, men:
-Försvarsförmågan är botten. Såväl militärt som civilt försvar måste rustas upp.
-Polisen går på knäna.
-Skolor i utsatta områden är en katastrof.
-Socialtjänster över princip hela landet är överhopade med ärenden.
-Vården är överbelastad.
-Sverige har världens högsta skatt efter Danmark.
-Göteborg och Malmö är i ekonomisk kris.
Och då ska det byggas "social housing" till de som inget har att bidraga med? Inte ens den mest rabiata socialist tror väl att de närande vill betala MER skatt, när praktiskt taget varenda samhällsfunktion är halt och lytt?
Tycker ni att fattiglapparna bor taskigt nu? Vänta bara!
Glöm inte att järnvägen bokstavligen ruttnar bort, nysatsningar på infrastrukturen lyser med sin frånvaro, inte bara polisen, utan även rättsväsendet fungerar inte, även i bättre områden är skolan usel (d.v.s. lär inte ut till eleverna i samma mån som i normala i-länder), även om det socialt och trygghetsmässigt inte är ren katastrof som i "utsatta områden", samt dessutom håller den svenska högskolesektorn på att haverera helt på grund av politisering, utrensningar av vetenskaplig verksamhet, marginalisering internationellt, uteslutning ur ENQA och allt fler studenter från gymnasiet som saknar de mest grundläggande förkunskaperna som krävs för högre studier, inte minst inom matematik.
Det må se illa ut på kort sikt, men det ser däremot nattsvart ut på lång sikt. På lång sikt lär skatteunderlaget minska per capita, även om man nu skulle vilja höja skatterna.