Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
Det är precis vad det inte är. Hyresrätt är generellt en mycket dyr boendeform som passar rika pensionärer som sålt huset.
Eller studenter som bor i kortare perioder och behöver flexibilitet och inte har insatsen ännu.
De flesta med normala inkomster, undantaget lyxfällandeltagare, har råd att spara ihop till en kontantinsats utan problem.
Har själv kompisar i sthlmsområdet som amorterat av hela sitt bolån från toppen 2007 fram tills nu. Detta med helt normala inkomster.
Svårt för mig att se att det skulle föreligga bubbeltecken med detta faktum i bakhuvudet.
Subventionerad hyresrätt är en nästan lika billig boendeform eller i vissa fall samma pris i förorten.
Du vill däremot att det ska va en dyr boendeform
Själv betalar jag 4700 :- för 31 m2 i nybyggt år 2007 i innerstan nu med socialdemokraternas subventioner investeringsbidrag, räntebidrag m m

Inga svarta pengar emellan utan ett lyckosamt lägenhetsbyte så man behöver inte stå i kö i 20 år. Skitnice att alla kan ha möjligthet att bo i stan på antingen köplats, lägenhetsbyte med lite tur och massa jobb eller svarta pengar.
Tittar man på motsvarade BR blir slutpriset ca 3 milj idag och i genomsnitt 1500 kr i avgift månadskostnaden 4000 kr netto inkl räntekostnader och avgift, sen tillkommer 5000 kr i amortering. totalt 9000 kr på sbab.
700 kr mer i hyra betalar jag för min 1a i stan nu och bor i nyproduktion och slipper amortera 5000 kr.
Likadant ser prisskillnaden ut i förorter i socialdemokraternas subventionerade bestånd och allmänyttan.
På vilket sätt är det så dyrt mot BR? Man slipper även betala reavinstskatt när priserna går upp vilket gör det blir 2000 kr extra dyrare egentligen att bo i bostadsrätt vid dessa årliga 15% prisstegringar. Om priserna skulle krascha sen förlorar man ännu mer.
Jag, slackern nummer 1 sitter nu i mitt socialdemokratiska subventionerade elfensbenstorn på första parkett i ett borgerligt område egentligen där genomsnittsinkomsten är 36000 kr/mån enligt hitta.se områdeskartor och tittar på när alliansens väljare i Stockholm budar ihjäl sig. Många moderatbekanta tittar nu avundsjukt på mig, pikar på "luffaren" som haft problem och även gjort ungdomsbrott, skolkat i högstadiet, hoppat av gymnasiet och åkt fast men nu gjort en klassresa och tagit mig upp och många ggr över dom.
Jag väntar på dessa curlade korrekta fiiiina medelklass barn som aldrig tagit ett skitjobb och fått första fina jobbet genom sina föräldrar, nära släkting och sitt mingelnätverk och väntar på dom ska bli ruinerade i bostadsbubblan
Jag vet att du avskyr och att betala för såna som mig, korrekta snåla ingenjörs kurt-sune som alltid gjort allt korrekt, men du är inte bättre eller fiinare än mig, snarare är jag bättre än dig och nu bor jag i dina fina reservatområden till lika lågt pris som dig också.