Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Lostworld
			 
			Skulle inte säga att hat mot föräldrarna är något normalt. Det är en sak med hatiska tankar som uppkommer ur att ett barn inte får som han/hon vill men som är högst övergående. Det är en helt annan med ett hat som pågår under en längre tid och som tar sig sådana uttryck som GW's agerande. Det kan knappast ses som normalt att roas av att plåga sin mor psykiskt samt ha långtgående planer på att mörda henne.
Kan hända att hans planer att mörda sin mor inte var allvarligt menade men så som det framställdes i programmet så kändes det som om det hela var rätt seriöst och noggrant planerat.
		
	 
 
Håller med dig, har inte läst boken men programmet visar en lurad man. Han kommer inte att betraktas som "kuf" av massan längre, utan mer som en psykopat. Kanske klippte han Palme också, eller var inblandad i det. Samvete tycks han inte ha.
Programmet var intressant ur aspekten att de som tar sig långt ofta är samvetslösa och tar genvägar. På vägen har de stöttare som hjälper dem att överträda regler och gränser. Att helt hoppa över ett ämne och ändå bli godkänd student på den tiden var antagligen en bedrift? Hur intelligent är en person som väljer att anpassa utbildningen efter sin förmåga? Vilken start hade han fått om han fogat sig och läst alla ämnen… orkat bli stjärna då?
Enligt slaskrubrikerna tar frun avstånd från programmet? Det förstår jag…