Citat:
Ursprungligen postat av
SPD13
Du äger marken och byggnaden istället för att bara äga en nyttjanderätt.
Bostadsrätterna är för dyra idag eftersom man inte får den rabatt på månadskostnaderna som man borde få jämfört med motsvarande hyresrätt. Om det innebär att vi har en bubbla vet jag inte men det visar iallafall på ett uppblåst värde.
Finns många villor som står på mark som man arrenderar också. Förstår helt din mening. Men marken ägs ju av föreningen, och du äger en del i föreningen.
Det svåra i en förening är att du är beroende på att andra människor OCKSÅ tar kloka beslut. Du har ingen ensamrätt.
Sen tycker jag inte riktigt att "amorteringen" går att ställa i relation till att jämföra med hyreskostnad. Amorteringen får du ju tillbaka om du säljer (i normalfall i längre perspektiv om marknaden är sund). Och du får lägre boendekostnad med tiden.
Dock håller jag med om att det är ett farligt läge att köpa. Ta som exempel,
Hyreslägenhet = kostnad runt 9000 kronor första året per månad
med 2 % inflation efter 10 år = 10970 kronor per månad
Bostadsrätt = lån på säg 25000000 kr och avgift om 3000kr
Första året 6875 kronor i ränta (med låst ränta på 3,53 % som får ses som högt) + 3000kr = 9875kronor
Efter 10 år = 6875 + 3656 = 10531kr
Så man är väldigt beroende att "räntorna" hålls kvar nere för att det skall fortsätta vara lönsamt. Risken är ju att om räntorna går upp, och man exempelvis inte kan sälja den där lägenheten som man köpt för 25000000 kr, utan bara för kanske 23000000kr (för att räntorna gått upp). Så har man gått 2000000kr förlust på dessa 10 år. Vilket blir 20000kr extra "i boendekostnad" per år. 1666kr per månad.
Så oddsen är ganska stora idag, och finns 1000 olika sätt att se på det. Men man har verkligen ett ansvar som köpare idag, att inte "överköpa" sig. Man måste kolla varje objekt, och tänka noga innan. Jag står själv inför ett bostadsköp i Stockholm. Och för mig är det kul läsa era inlägg, för det gör på något sätt att "mina vyer" breddas. Och jag är ju inte ensam på marknaden.