Citat:
Ursprungligen postat av
Maxjohan1983
Bra frågeställning.
Själv kör jag på IMINT vägen. Tror gränsen går till ungefär det du nämner. Hade jag en förmögenhet på 5 miljoner så skulle jag nog sätta 3 miljoner på utdelningsaktier. 1,5 miljoner i cash och resten i potentiella raketer.
Men nu har jag inte dessa summor. Dessutom så behöver mindre bolag inte vara någon chansning rent ut sagt. Det gäller väl att göra sin egen re-search. Kanske till och med skicka något mejl och fråga bra frågor. För att bilda sig en uppfattning om, om de är seriösa. Eller bara ute efter att kanske mjölka investerare. Och få sig ett tryggt välbetalt jobb.
Men viktigast är väl att kolla upp bakgrunden på de som driver bolagen. Om de har någon vinnare tidigare. Vad de har för utbildning etc. Kolla upp styrelsen. Vilka har den största andel aktier i bolaget. Är det någon familj eller till och med VD:n??
Det finns väl så klart många frågor man bör ställa sig. Går man på en mina på ett mindre bolag som skulle kunna ha varit en potentiell raket. Då tycker jag att man först ska fråga sig om det gick att undvika. Genom att lägga ner ännu mer tid på re-search.
Det behöver ju som sagt inte vara som att köpa en lott och hoppas att man ska vinna.
Helt rätt. Jag har investerat i en del såkallade "högrisk" och "lottoaktier" och fått oerhört bra avkastning på detta. Oerhört bra, procentuellt. Har fått höra en massa skit om hur jag kommer förlora allt av polare som också handlar på börsen, arbetskamrater som "gick på en mina en gång i tiden och förlorade allt", "om det var så lätt så skulle alla göra det", faktum är att jag suttit uppe många sena kvällar och nätter på min fritid och fördjupat mig ordentligt i de aktier jag investerat i, lärt känna marknaden och branschen, analyserat, jämfört osv för att VETA vad jag investerat i. Inte bara köpt nån aktie på rek i hopp om att den ska sticka iväg.
Detta gör jag nu med de pengar jag har, när jag har mer pengar i framtiden kommer jag troligtvis att lägga dessa i aktier som är "säkrare" och ger mindre avkastning men mest för att minimera risken för förlust, förluster kommer alltid. Nu handlar jag med en summa, när mitt innehav på den bank jag handlar aktier på överskrider min "summa" flyttar jag dessa till mitt sparkonto och ser det då som vinst. På detta sätt lägger jag hela tiden undan pengar sakta men säkert som växer.
OT:
Wildsome, jag tror det var du som tidigare i år rekade Ortoma i nån tråd, känner igen din profilbild nämligen. Jag snappade då upp Ortoma och såg det som ett intressant case och köpte aktien på 8,40. Jag sålde för lite drygt 1 månad sen (utan att ha rört något papper) på 44kr. Jag tackar och bugar för din rekommendation, gjorde en halv årslön på denna affär. Min bästa aktieaffär jag någonsin gjort.
4000 aktier (33,400:-) blev 176,000:-