Citat:
Ursprungligen postat av
rotebro-conny
Är du både blind och döv. Typiskt såna där äckliga folkpartist nyliberaler som själva går runt hela dagarna med falska leenden, ljuger och hycklar.
Men när ni själva ska ha hjälp då ska plötsligt allt backas tillbaka till 50-talets småstads sosse pålitlighet och förtroende-samhälle.
Vad trodde du? Att det bara var medelklassens akademiker som skulle laga tänder utan hål, flina folk rakt i ansiktet och hänvisa till en finstilt paragraf när dom vill få ut ersättning från sin försäkring eller sitta på mellanchefspositioner och blunda för att gamla människor har samma bajsblöja i dagar och ungar får knäckebröd och vatten till lunch?
Du trodde att det bara var den gruppen som i godan ro skulle köra sina blåsningar och alla andra lalla runt som hyggla killar som jobbar gratis..?
Du vet man kan inte både äta och behålla kakan. Vill man ha ett blås och ljugsamhälle då är det bara att hacka i sig fakturan om man saknar både praktisk läggning och inte ens klarar upphandling av en simpel hantverkstjänst.
Snart blir akademiker jobben också låglönejobb och då är ni tillbaka på ruta ett igen, där ni satt i nian och tryckte bakom något skåp.
Och vem fan vill ha en karl som är torr som fnöske, som varken kan fixa toan själv eller ordna så att nån annan gör det, när han tjänar 11.800:- efter skatt..
inte ens klarar upphandling av en simpel hantverkstjänst? Min granne är advokat på en stor entreprenadbyrå. När de renoverade sitt kök så började det krångla för dem också. 6 månader senare och köket till halva priset OCH en massa stress och onödiga timmar senare frågade jag hur det kunde blivit så. Hon svarade att av hennes kollegor som också är advokater inom entreprenad så har i princip alla fått problem med hantverkare när de renoverar. Om inte ens experterna som jobbar med det dagligen reder ut det hur ska då någon som ägnar sig åt något helt annat tex som revisor, undersköterska, brandman, läkare förväntas klara det då.
Om jag som kund börjar peta i vilka skruvar och dimensioner etc som ska användas så blir ju jag i princip ansvarig för fel som byggs in. Alltså förväntar jag mig att tex toalettstolen som ska bytas eller taket som ska läggas om, att det sker efter gängse praxis och enligt de lagar och regler ni som yrkesmän har att förhålla er tlll.
Dessutom finns det ju reglerat hur lång tid det ska ta att skruva upp en gipsskiva osv, men vilken lekman kan detta och klara att kontrollera att du gjort alla moment i ditt jobb enligt förväntad tid?
Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Det där är ett system som endast hantverkaren tjänar på.
Om du är längre bort och resan istället tar 40 min så är det ju kunden innan som betalar halva resan och den nya kunden resten. Är du 5 min bort så har du helt plötsligt en halvtimme som du kan fakturera mot kunderna utan att behöva göra något.
Ponera att en hantverkare har sitt kontor 2 mil utanför staden som tar 30min att köra till. Då kan hantverkaren befinna sig i staden där alla kunder finns och på en bra dag med 5min mellan varje kund kunna fakturera dubbelt så mycket tid än arbetstid.
Knepigt system i min mening.
Nej, hantverkaren ska fakturera den faktiska tiden denna lägger mot kunden och inte kunna fakturera mer än 8 timmar per dag.
För normala människor är detta självklart.
Citat:
Ursprungligen postat av
rotebro-conny
Jo men även om du faktureras för 7minuter och 13sekunder kommer priset i alla fall bli över tusenlappen.
Alternativt att du tar ta en kille från Uzbekistan.
Hur tror du en rörmockare som jobbar mot privatpersoner ska kunna driva sin verksamhet om han gör fyra små-jobb på en dag där den effektiva tiden mot kund är totalt 1H och 40min, om han ska ta det gånger 550:-?
Men om du bara gör 4-5 småjobb på en dag, är det då rimligt att du ska omsätta 800.000-1.200.000 plus moms per år? Varför ska dessa 4-5 kunder betala några jävla överpriser?