2015-12-01, 14:48
  #43729
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svenne-i-Banan
Hehe det är inte oväntat, även Lena Mellin tog upp att vi inte vet hur bra SCB mäter.

Tidigare har det minsann låtit helt annorlunda, då har SCB haft mycket högt förtroende.


Det dröjer nog inte länge innan typer som Lena Mellin helt enkelt underkänner alla opinionsundersökningar.
2015-12-01, 14:49
  #43730
Medlem
knallpulver-fikuss avatar
Hösten har varit rena skiten när det kommer till nyhetsbevakning och debatt. Bara blatterelaterad dynga. Motbjudande. Outhärdligt.

Men medias sentimentala flyktinghysteri/propaganda till trots - SD står till sist som vinnare - som så många gånger förr...

Det finns nog inget som kan stoppa den "fascistiska" och "populistiska" opinionen nu - partiet känns starkare än nånsin.
__________________
Senast redigerad av knallpulver-fikus 2015-12-01 kl. 14:58.
2015-12-01, 14:52
  #43731
Medlem
Y2Ws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av endumbonde
Det dröjer nog inte länge innan typer som Lena Mellin helt enkelt underkänner alla opinionsundersökningar.

Hon har ju redan ett felsäkert system.

- SD upp, oseriös och felaktig undersökning.

- SD ner, seriös undersökning som visar att SD:s tid är i stort sett över.
2015-12-01, 14:53
  #43732
Medlem
Starobrnos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smoothman
... "de har pikat" ...
Det var väl för några år sen SD kravlade sig över 10 %. En del chockerades, och tidningarnas "experter" upplyste oss om att SD aldrig skulle kunna nå mer än typ 12 %, underförstått pga av att det inte finns fler korkade volvoraggare än så.



Jag gläds åt framgångarna, jag gläds åt att antalet nybyggare börjat sjunka, men det är synd att SD sparkar ut alla som säger det som vanliga arbetande svenskar säger. SD skulle inte missgynnas om SD-ledningen försvarade en kommunalpolitiker som skrivit att muslimer är vidriga våldtäktsmän eller kamelryttare. Både sanning och skämt borde försvaras!

Nästa parti på skalan var förut Svenskarnas parti, nedlagt i våras och det är synd för dom skulle kanske haft medvind idag. Borde finnas en öppning idag för ett parti som tydligare än SD vill ha ett Sverige utan araber och afrikaner.
2015-12-01, 14:56
  #43733
Medlem
Om man slår ihop alla kvinnor som skulle rösta på MP, V och F! får man max 15,2% (förutsatt att samtliga 2,7% på "övriga partier" är F!-röster, vilket det inte är). SD får 15,4%. Dessa 15,4% kvinnor är nog den mest osynliga väljargrupp Sverige har haft.
2015-12-01, 14:58
  #43734
Medlem
Y2Ws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Starobrno
Det var väl för några år sen SD kravlade sig över 10 %. En del chockerades, och tidningarnas "experter" upplyste oss om att SD aldrig skulle kunna nå mer än typ 12 %, underförstått pga av att det inte finns fler korkade volvoraggare än så. .

Det där sa man ju redan när SD fick 2.6 % i valet 2006. att detta var toppen och riksdagen något omöjligt.
2015-12-01, 15:01
  #43735
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av menelik
Jag spekulerar varken i framgångar eller motgångar. Erfarenhetsmässigt vet man att uppstickarpartier ofta får avsevärt högre opinionssiffror mellan valen än i själva valen. Väljarna tenderar att protestmarkera mot den förda regeringspolitiken.

Hur tycker du att det påståendet rimmar med SD:s valresultat kontra opinionssiffror under 2000-talet?
2015-12-01, 15:02
  #43736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Starobrno
Det var väl för några år sen SD kravlade sig över 10 %. En del chockerades, och tidningarnas "experter" upplyste oss om att SD aldrig skulle kunna nå mer än typ 12 %, underförstått pga av att det inte finns fler korkade volvoraggare än så.



Jag gläds åt framgångarna, jag gläds åt att antalet nybyggare börjat sjunka, men det är synd att SD sparkar ut alla som säger det som vanliga arbetande svenskar säger. SD skulle inte missgynnas om SD-ledningen försvarade en kommunalpolitiker som skrivit att muslimer är vidriga våldtäktsmän eller kamelryttare. Både sanning och skämt borde försvaras!

Nästa parti på skalan var förut Svenskarnas parti, nedlagt i våras och det är synd för dom skulle kanske haft medvind idag. Borde finnas en öppning idag för ett parti som tydligare än SD vill ha ett Sverige utan araber och afrikaner.

Förvisso kan man som privatperson i sina tankar mörda hela världen, det finns inga begränsningar vad man kan tänka och ibland säga till sina närmaste vänner. Men det skulle inte funka om politiker står och säger sådana saker. Så glöm det. Jag kan dock hålla med om att flera faller lite för lätt bort från SD pga dumma uttalanden, men SD måste verkligen jobba hårt med att få upp sin politikerkompetens inför valet 2018. Så att de kan ta regeringsansvar. Så enkelt är det och vi har nog med dummerjönsar som politiker.

Att Svenskarnas parti la ner på grund av bristande intresse tycker jag psykologiskt var en fullträff rätt i käften på pk-politikerna som anklagat hela svenska folket för att vara nazister och rasister. När detta parti inte lyckades dra till sig väljare så var det helt enkelt en signal att det inte finns många nazister och rasister i Sverige. De få hörs mycket, men i antal är de väldigt få.

Så kanske vi alla andra svenskar kan få gehör för vår kritik mot massinvandringen och folkutbytesprojektet utan att det ska snackas hudfärg?
2015-12-01, 15:11
  #43737
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Dessa 15,4% kvinnor är nog den mest osynliga väljargrupp Sverige har haft.

Den här väljargruppen är osynlig för det är det del av Sveriges kvinnor som inte är gaphalsfeminister eller flickrumsvänster. Det är SD-männens "loved ones". I och med att alla har kört identitetspolitik in absurdum har ju resultatet blivit att olika marginalgrupper har slagits om offentligheten. SDs sympatisörer, både män och kvinnor, har annat att göra än att skrika sig hesa om identitetspolitik. Som att jobba och hämta på dagis och sånt. Verklighetens svenska människor.

Jag tror att i kölvattnet av den striktare invandringspolitiken blir nästa steg att medelst retorisk dynamit spränga det identitetspolitiska berget, för att sedan smussla undnan schaktmassorna under samma socialdemokratiska matta som Göran Persson gömde förtidspensionärer under förr.

Tar man bort de identitetspolitiska gaphalsarna som Afrosvenskarnas Riksförbund, Ibn Rushd och Pantrar och sån skit så finns heller inget utanförskap att tala om.
2015-12-01, 15:18
  #43738
Medlem
Sixts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BottleBender
Fantastiskt roligt att höra bitterheten i Lena Mellins röst i Aftonbladet Live


En ökning på 5.5% sedan Maj månad är helt fantastiskt. Sen att det är ett oerhört högt antal (19%) som är osäkra på vad dem ska rösta på. Notera att dessa "osäkra" oftast är bara väldigt obekväma med att säga att dem stödjer SD.

SD 2016-2018!

Lena Mellin är så fruktansvärt jobbig att lyssna på. Hon har dessutom väldigt svårt att uttrycka sig på ett vettigt sätt. Att SD kommer kunna uteslutas ur kommande regeringsbildningar som Mellin och Aftonbladet verkar tro ser jag om en omöjlighet. Efter nästa val kommer SD ingå på ett eller annat sätt i ett regeringsunderlag. Det kommer inte gå att ignorera ett parti på över 20% av väljarstödet när det inte finns möjlighet att bilda en stabil majoritet i riksdagen utan dem.
2015-12-01, 15:19
  #43739
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RiverStyx
Ja. Och så länge man kan bli socialt utstött och mobbad eller riskera sin anställning eller karriär för att man röstar SD kommer detta bestå.

Tänk till exempel en lärare som egentligen sympatiserar med SD. Det ringer hem på kvällen och någon utger sig för att vara från SCB och frågar om partisympatier. Vågar läraren svara SD? Det kan vara elever som ringer, eller föräldrar till elever, eller en kollega, eller studierektorn som gör "värdegrundskoll", eller en journalist, någon från våldsvänstern.

Denna undersökning av SCB är telefonintervjuer. Det är ganska självklart att samma faktorer som fått SCB att missa SD:s egentliga siffror med stor marginal gäller även denna gången.
OK, jag trodde SCB mixade telefon med webbpanel. Gjorde de inte det förra gången?

Hur som helst, så kvarstår nog problemen för SCB, av skälen du anger. Dessutom tillkommer ju nya sympatisörer, som man kan förmoda är ännu känsligare för social stigmatisering och press. Det ökar svårigheterna för SCB. Hur ska de hantera de nya? De gamla väljarna är nog lite mer hårdhudade vid det här laget.
2015-12-01, 15:21
  #43740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smoothman
Det är riktigt, "...valresultaten brukar sällan bli vad anhängarna hoppas och motståndarna befarar". Anhängarna hoppas säkert på 50%, men får nog nöja sig med 35%... Och motståndarna befarar att SD kanske får så mycket som 20% när de i själva verket troligen kommer att få kring 35% Så du har rätt, varken anhängarna eller motståndarna får helt rätt

Kul vinkling. Ingenting är omöjligt i vår galna värld.
Dock - jag syftade framförallt på överspända SD-entusiaster, som tvärsäkert vet att partiet kan bilda regering med egen majoritet 2018.
Samt på lika tvärsäkra motståndare, som är fixt och fast övertygade om SD:s parlamentariska hädanfärd inträffar vid samma tillfälle.
Både kategorierna torde svårligen få rätt. Särskilt inte samtidigt.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in