Tack för åsikter och tankar. Vad jag än väljer så blir det bättre än Nissan Kubistar jag åker runt nu i. Den bilen är gjord att köras på små servicejobb (typ elmätarbyte) på asfalterade plana ytor under sommar halvåret.

Ska sätta VW Transporter som mål när jag lägger upp detta för VD, men vara beredd att "pruta ner" till Caddy Maxi. Borde kanske gå att få Transporter med tanke på att senaste bilen en av gubbarna valt var en Ford Ranger Wildtrak. Bilen var fullpackad med extra utrustning + påbyggnad/ombyggnad på och inne i bilen. Allting gick på drygt 600.000kr. Och i slutändan var det "no questions asked" trots priset. Transporter kommer framstå som skitbillig i jämförelse med Wildtraken.

Har tittat på Renault Traffic, Citroen Jumpy, Ford Transit Custom, Peugeot Expert, men ingen av dessa erbjuder fyrhjulsdrift (för den storleksklassen). Ordet "Mercedes" (Vito) får jag inte ens nämna av rädslan för VD:ns möjliga nervsammanbrott/infarkt.

Tipsa gärna om ni kommer på en skåpbil i ovannämnda storleksklassen, som har fyrhjulsdrift.