Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Att USA - eller något annat land - skulle starta en väpnad konflikt med Ryssland i Syrien håller jag för uteslutet. Tvärtom finns det en ambition hos alla parter att undvika en sådan utveckling.
Däremot kan det förstås hända att försöken att krossa IS misslyckas, särskilt om de nykonservativa krafter i USA som vill använda IS som ett verktyg för att fälla Assad får som de vill. I ett sådant scenario hamnar Ryssland i en svår situation. Ska man trappa upp stödet till den syriska regimen och sätta in marktrupper eller ge upp försöken att stabilisera landet?

Nje, Obama har nog insett att prio ett ligger numera på att krossa IS, tidigare förhalnade är avslöjat samt han vill att eftervärlden skall minnas honom som något "gott", dvs krossade IS i allians med Ryssland.
Om sedan Trump blir president blir det mer av rensningar utförda tillsammans med Putin, det gäller att smida medans järnet är varmt! Det blir en oviss o farlig tid, men kanske ett nödvändigt ont!