2015-11-19, 23:27
  #103777
Medlem
Citat:


Ursprungligen postat av hasselmuz

Det finns ett sekretessbelagt obduktionsprotokoll. Jag ser det också som självklart att man gjort en gyn- undersökning. Speciellt ett mordoffer som har byxor nerdragna och tröja uppdragen.


Jag förvånas över din oförmåga att sätta dig in i materialet innan du diskuterar.

Jag minns mig ha läst i domen att Adam Berkowitz uttryckligen säger att ett vaginalt samlag är helt uteslutet. Dvs hon är undersökt där.
2015-11-19, 23:28
  #103778
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Precis. Detta handlar i första hand om MORD.
FUP sid 512-513. Flera prover har inte analyserats. Man verkar ha begränsat sig till att leta spermier.
2015-11-19, 23:31
  #103779
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hasselmuz
Det finns ett sekretessbelagt obduktionsprotokoll. Jag ser det också som självklart att man gjort en gyn- undersökning. Speciellt ett mordoffer som har byxor nerdragna och tröja uppdragen.

Men de har ju tagit prover från Lisas underliv?! Det står ju i FUP:en.....
__________________
Senast redigerad av powerwalk 2015-11-19 kl. 23:33.
2015-11-19, 23:34
  #103780
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hasselmuz
Läs förhören med fru och bror så förstår du att han inte var hemma men vill att de ska ge honom alibi.
De förhören har jag läst det mesta av. Jag har fått uppfattningen att han var hemma 18:00 och 19:50 men inte däremellan. Något alibi har han inte.
2015-11-19, 23:40
  #103781
Medlem
MrFolds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Det är ofta HR gör en helt annan bedömning på exakt samma uppgifter.

Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Tvärtom. HR brukar ofta fria.

Nopomil påstår mycket som hen brukar. Utan att underbygga, utan källor. Substanslösa oneliners.

Vi som har någon koll på vad vi säger och inte lider av patologisk lögnaktighet kollar upp påståenden av den här typen innan vi framför dem. Jag har flera gånger på Flashback postat en undersökning om hur det egentligen går i överprövningarna i hovrätten. Repriserar igen:

(I mitt tycke är färre än 10% av de överklagade domarna inte precis rimligt att kalla "HR brukar ofta fria". Dessutom tyder statistiken på att HR lika ofta ändrar friande domar till fällande. Vilket egentligen är helt förväntat. Jag tror det är en vanföreställning att tingsrätter oftare utfärdar fällande domar på ren "känsla" (i betydelsen att man tycker den åtalade är motbjudande) som sen riddarna i hovrätten återställer ordningen i. Det har förvisso hänt i en del uppmärksammade fall - men motsatsen förekommer också och i de flesta fall handlar det nog helt enkelt om att hovrätten i de marginella fallen kommer fram till en annan bedömning. Vilket då - helt förväntat - väger över till den åtalades fördel lika ofta som till hans nackdel.)

Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
http://www.svea.se/Domstolar/sveahovratt/Dokument%20och%20PM/Ändringsfrekvens_brottmål.pdf

Här är exakta siffror från en period på Svea Hovrätt då totalt 1377 brottmål prövades. Jag grävde fram den i en annan tråd då samma diskussion kom upp där om tingsrätternas påstådda totala opålitlighet. Det är f.ö. inlägg #57964 i tråden om mordet på Vatchareeya.

Vad man kan säga är att det stämmer så långt att hälften (53%) av domarna faktiskt blir föremål för olika typer av korrigeringar i hovrätten. Men merparten av dessa korrigeringar avser inte skuldfrågan utan påföljden. Ytterligare ett antal fall handlade om partiella justeringar i skuldfrågan, så att delar av ett åtal ogillades, eller att någon som friats på vissa punkter i TR fälldes på dem i HR.

Färre än 10% av fallen (117) var såna där Hovrätten helt ogillade åtalet eller där den åtalade fick annan typ av strafflindring än sänkt fängelsestraff/böter. I ungefär lika många fall fällde Hovrätten istället en åtalad som blivit friad av tingsrätten.

I merparten av alla överklagade domar är hovrätterna utifrån denna undersökning överens i grunden med tingsrätten om hur målet ska bedömas i den mest centrala delen: Skuldfrågan. Det är visserligen inte en obetydlig minoritet där hovrätten ändå gör en helt annan bedömning (ca 20%), men i mina ögon är det inget anmärkningsvärt.
2015-11-19, 23:43
  #103782
Medlem
Theforeigners avatar
Angående denna svarta Kia; om någon har info som till ex. reg nr på den bilen eller någon annan info om ägare av den bilen så please PMa mig den info.


Från rättegången den 2 Oktober;

Förhör med Kamrer Claes Bennhage den 2 Oktober, 2015

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21686605.ab

09:50
John Granlund: Har det varit någon information till dig att flickan synts vid någon bil?
- Det var Lena på kaféet som sa att hon skulle ha stått och pratat med någon i en svart Kia på andra sidan vägen
men det är inget som är bekräftat.

09:51
John Granlund: Han säger att det vid letandet var en svart Kia som kom körandes över fältet där de hittade alla grejerna.
- Jag gav registreringsnumret till godsägaren som gav det till polisen.
__________________
Senast redigerad av Theforeigner 2015-11-19 kl. 23:47.
2015-11-19, 23:53
  #103783
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Theforeigner
Den svarta SUV Lisa sets stå bevid vid ladan, & en svart KIA SUV som setts vid letandet och som kom körandes över fältet där de hittade alla grejerna & AJs kamrer CB tog reg nr på Kia'n gav det till AJ som gav det till polisen.
Är det två svarta SUV den samma???




Från rättegången den 2 Oktober;

Förhör med Kamrer Claes Bennhage den 2 Oktober, 2015

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21686605.ab

09:50
John Granlund: Har det varit någon information till dig att flickan synts vid någon bil?
- Det var Lena på kaféet som sa att hon skulle ha stått och pratat med någon i en svart Kia på andra sidan vägen
men det är inget som är bekräftat.

09:51
John Granlund: Han säger att det vid letandet var en svart Kia som kom körandes över fältet där de hittade alla grejerna.
- Jag gav registreringsnumret till godsägaren som gav det till polisen.




Vem äger den svarta Kia ???
Polisen har ju tydligen registreringsnumret på den svarta Kia.
Varför finns det ingen info angående denna svarta Kia i FUP ?
Varfö berättar Lena Svedung inte om den svarta Kia i förhören i FUP?



Skulle Kia'n kunna vara den svarta bil som nämns här ?

FUP 318
Förhör med Jansson, Magnus; 2015-06-08
Jansson, MAGNUS mobiltfn 0704031119. Magnus berättar att han på söndagskvällen vid 18.30—19 tiden åkte från Kullen mot Källby. Vid Blomberg, strax efter Cafét eller rättare sagt "gamla spritfabriken" hinner han upp en bil som han tycker kör i väldigt låg fart. Bilen tror han är en Skoda eller Dacia, modell "mini SUV" och svart till färgen. Han säger att bilen till 99% var svenskreggad, om den vore utländsreggad så skulle han reagerat. Han såg inget av vem eller vilka som fanns i bilen han körde om. Klockan 19.40 ringer Magnus igen och vill förtydliga mer av hans iakttagelser. Han har hört att flickan jobbade på Cafét, han såg troligtvis denna flicka, hon stod då vid sin moped vid gaveln av Cafét som vetter mot Kullen. Magnus upplevde att flickan höll på att åka från platsen, "höll på att kliva på mopeden". Magnus hade även tänkt tanken "nu har de stängt Cafét". Klockan var 18.30--18.40. Vad gäller bilen han körde om har tanken uppkommit, "höll den på att vända på vägen"

Förhör med samma man dagen efter:
FUP 319
Förhör med Jansson, Magnus; 2015-06-09
Magnus åkte från Hällekis mot Källby. Hans fru, Annelie Ingemarsson, var också med i bilen. Då de kom fram till fiket såg han en tjej som stod vid en moped. Mopeden stod vid hörnet mot baksidan av huset. Han såg henne då han kom nästan i höjd med byggnaden. Han uppskattade att han var ca 25 meter innan byggnaden. Han kunde inte komma på att han såg någon mer person eller fordon på platsen. Han trodde att tjejen hade långt hår. Han kom inte ihåg vilken färg hon hade på håret eller hur hon var klädd. Han var ganska säker på att det var en "vespamoped" men inte vilka färger det var på den. Flickan stod och förberedde sig för att kliva upp på mopeden. Hon stod bredvid mopeden och det såg ut som att hon skulle åka iväg. Han kom inte ihåg om hon hade hjälmen på sig. De åkte förbi vid 18.30-18.40 ungefär. De var hemma i Källby ca 18.45-18.50. Han sa att han och frun var säkra på att de kom hem vid denna tiden eftersom de kommit in i huset och blivit klara tills några minuter innan 19 nyheterna på tv. Han sa att det tar maximalt 5 minuter från caféet och hem till deras bostad i Källby. Då de passerat caféet och kom i höjd med "gamla spritfabriken" så körde ha ikapp en bil som körde väldigt sakta. Han körde bakom bilen tills han kunde köra om bilen efter ca 500 m. Bilen körde ca 30-40 km/h. Det kunde också gått ännu långsammare. Magnus fru hade just då titta på ett rött hus som var till salu och hade inte tittat så mycket på bilen. Detta var sista huset på vänster sida mitt emot "gamla spritfabriken". Bilen var helsvart med någon form av kromade lister i höjd med kofångaren eller i närheten av denna. Magnus kan inte komma ihåg vad det var för fabrikat på bilen. Han sa att det kunde vara en Dacia eller en Skoda. Han beskriver bilen som en mini suv. Han menade då en mindre fyrhjulsdriven bil. Han sa att det inte var säkert att den var fyrhjulsdriven. Han hade inte någon aning om hur många personer som satt i den svarta bilen. Han sa att om bilen varit utlandsregistrerad hade han ganska säkert reagerat på dett


Nämt här i tråden:

(FB) 17-åriga Lisa Holm försvann i Blomberg på Kinnekulle 2015-06-07 och hittades mördad

Citat:
Ursprungligen postat av Bajjamannen87
Just nu:
Han säger att det vid letandet var en svart Kia som kom körandes över fältet där de hittade alla grejerna.
- Jag gav registreringsnumret till godsägaren som gav det till polisen.

Detta förekommer ej i FUP.

Däremot förekommer det i denna tråden. (Svart SUV)

Kia Sportage eller Sorento då alltså.

Märkliga uttalande. Varför kallas personen inte in som vittne och VEM är personen i fråga? Varför anonym i FUP?

Från vittnesförhör.

sid 34

Semir Hasanbegovic: Har det varit någon information till dig att flickan setts vid någon bil vid den här tiden?
09:50, 2 November 2015

Semir Hasanbegovic: – Hon ska ha pratat med någon i en bil på andra sidan vägen. Men det är inget som varit bekräftat.
09:51, 2 November 2015

Semir Hasanbegovic: Vittnet berättar mer om bilen som skulle ha synts till. Registreringsnumret har lämnats över till polisen.
09:51, 2 November 2015

Semir Hasanbegovic: – Enligt polisen är han ingen mördare.
09:51, 2 November 2015

http://m.nlt.se/nyheter/lidkoping/1.4417394-liverapportering-fran-rattegangen?utm_source=nlt.se&utm_medium=referral& utm_campaign=redirect
2015-11-19, 23:54
  #103784
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
FUP sid 512-513. Flera prover har inte analyserats. Man verkar ha begränsat sig till att leta spermier.

Och? Vad skulle man fokuserat sig på? Enligt dig.
2015-11-19, 23:58
  #103785
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Och? Vad skulle man fokuserat sig på? Enligt dig.
Även andra DNA-spår t ex. Jag kan inte förutsättningarna för att hitta, men som frågeställning relevant.

EDIT:
För 7 prover uppges Materialet har enligt överenskommelse med uppdragsgivaren
inte undersökts.

För övriga 6 prover uppges På topsen kunde sperma inte påvisas.
__________________
Senast redigerad av LOE2 2015-11-20 kl. 00:05.
2015-11-20, 00:03
  #103786
Medlem
Theforeigners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Märkliga uttalande. Varför kallas personen inte in som vittne och VEM är personen i fråga? Varför anonym i FUP?

Från vittnesförhör.

sid 34

Semir Hasanbegovic: Har det varit någon information till dig att flickan setts vid någon bil vid den här tiden?
09:50, 2 November 2015

Semir Hasanbegovic: – Hon ska ha pratat med någon i en bil på andra sidan vägen. Men det är inget som varit bekräftat.
09:51, 2 November 2015

Semir Hasanbegovic: Vittnet berättar mer om bilen som skulle ha synts till. Registreringsnumret har lämnats över till polisen.
09:51, 2 November 2015

Semir Hasanbegovic: – Enligt polisen är han ingen mördare.
09:51, 2 November 2015

http://m.nlt.se/nyheter/lidkoping/1.4417394-liverapportering-fran-rattegangen?utm_source=nlt.se&utm_medium=referral& utm_campaign=redirect

Ja det är ju otroligt märkligt för om hans bil har stått på andra sidan vägen (vid ladan) och Lisa har setts sående vid den bilen så skulle han ju, mördare eller ej, vittnat och förhöret skulle framgå i FUP!
2015-11-20, 00:15
  #103787
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Även andra DNA-spår t ex. Jag kan inte förutsättningarna för att hitta, men som frågeställning relevant.

Jag tror nog att man i första läget ville hitta Lisa levande. När man fann henne förstod man vad som rimligen kan ha hänt.

Jag tror den sk slasken innehåller många DNA-spår. Som avvisats som icke-relevanta.

Jag litar på att yrkeskåren faktiskt är bättre skickade att sortera vad som är viktigt än marginellt betydelselöst.
2015-11-20, 00:18
  #103788
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Theforeigner
Ja det är ju otroligt märkligt för om hans bil har stått på andra sidan vägen (vid ladan) och Lisa har setts sående vid den bilen så skulle han ju, mördare eller ej, vittnat och förhöret skulle framgå i FUP!
Är det bekräftad av Lena detta rykte?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in