Citat:
Ursprungligen postat av
KeithRichards
Frånvaron av de flesta av alternativteoretikerna ("självmord"/"städare"/"medhjälpare"/"pappan") i den tråden, visar ju att dessa inte varit seriösa utan bara skrivit i denna tråd för att de får mer uppmärksamhet här.
Sorgliga människor.
En fråga till juristerna, kan NB få tidsbestämt straff tidigare om han erkänner brottet?
Är inte jurist, men en gissning utifrån hur TR-domen är formulerad i bedömningen av gärningsbeskrivningen, är att ett erkännande skulle ha noll inverkan här. Brottet är vad det är.
Mordet och hur det genomförts konsumerar övriga ev rubriceringar, slår hårt i taket vad gäller straffskalan, och det finns ingen tilläggsrubricering att göra justeringar vid.
Frågan kan dock vara aktuell i ärenden som innefattar tex kombon dråp, grovt vapenbrott och narkotikabrott på en och samma misstänkt. Om ett legitimt/rimligt erkännande ges, kan det ha positiv inverkan på straffsatsen för den som döms.