Citat:
Ursprungligen postat av
Tingsnotarien
Beror på hur rätten ser på ett sådant erkännande, skulle de finna att det ligger någon sanning bakom kommer det givetvis kunna leda till en friande dom sen om det kan leda till en fällande dom för hustrun beror väl lite på, vi har ju sett hur man inte endast ska gå på ett erkännande för att döma någon utan det måste finnas viss stödbevisning. Så endast den omständigheten att hon "erkänner" får inte henne att bli fälld per automatik.
Det vi vet om Irina, och hennes roll i denna sak som hustru och tidigare misstänkt för delaktighet eller skyddande av brottsling innebär att det finns inget att hämta, eller ställa henne till ansvar för.
Jag anser att det är fel att plåga henne och söka upp henne överhuvudtaget för hon har inte kapaciteten att hantera detta.
Åklagaren påtalade att det var ärekränkning när advokaten Inger Rönnbäck pekade ut brodern.
Inder Rönnbäck behöver någon som får ta smällen av dåligt juridiskt arbete och vara målvakt för hennes möda med att hitta "tvivel". Det har inget med de åtalade att göra, det har endast med Inger Rönnbäck att göra och hur hon arbetar. Hon har målat in sig själv i ett hörn, och det vanliga i Sverige är att man kommer undan med dåligt arbete om man jobbar i staten eller i rättsväsendet!
Jag vill se broderns advokat göra sitt jobb när detta är klart och plocka av Rönnbäckskan arvodet i en skadeståndstalan! För det är ärekränkning Inger Rönnbäck sysslar med. Det inte kan bli mer kränkande än så här!
I belysning av att den tekniska bevisningen och allt annat som binder den åtalade så är detta bara sadism mot enkla människor som försöker fortsätta det som är kvar av deras liv.