2015-10-29, 19:07
  #90445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av softmoon
Satt på trappan i solen, rökte och drack kaffe.

Jag frågar efter ordet "myste". Jag upplever att han är sarkastisk. Det är ju inte så bra.
2015-10-29, 19:08
  #90446
Medlem
softmoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Jag frågar efter ordet "myste". Jag upplever att han är sarkastisk. Det är ju inte så bra.

Han kallar väl det , förmodligen sarkastiskt, för att mysa. Vad tror du själv att han syftar på?
2015-10-29, 19:08
  #90447
Medlem
Titianas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Av texten at döma så är du en mycket ung person.
Inget ont i det men du bör läsa på ett och annat innan du yppar nått sådant här.

Din teori om blodet är således omöjlig.
Varför är den omöjlig? Du ger ett påstående helt utan grund...om som ett pretto ber folk att läsa på
Om du har en torkad blodfläck som du vill ha bort och blöter den och gnuggar sen detta med tex papper, förblir pappret vitt och obefläckat?
2015-10-29, 19:09
  #90448
Medlem
Tingsnotariens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Ok. men då blir det ju knepigt när nu de anhöriga avstått från att vittna.

Informeras de om att deras tidigare utsagor kommer att användas trots att de inte vittnar - och att de kan vara en bättre hjälp för den åtalade om de faktiskt vittnar, trots att åklagaren kallar.

Jo det är knepigt det håller jag med om. Vilken information de får är svårt att svara på, men man hoppas ju att de får den information som krävs för att de ska fatta ett adekvat beslut.

Detta är som sagt en speciell situation för i vanliga fall kan man ibland om någon uteblir använda deras förhör men här har vi den situationen att de inte uteblir utan utnyttjar en lagstadgad rätt att inte vittna och då är frågan om man med stöd av 35 kap. 14 RB kan använda sig av följande (se fetstilta)

En berättelse, som någon har avgett skriftligen med anledning av en redan inledd eller förestående rättegång, eller en uppteckning av en berättelse, som någon med anledning av en sådan rättegång lämnat inför åklagare eller Polismyndigheten eller annars utom rätta, får åberopas som bevis i rättegången endast
1. om det är särskilt föreskrivet,
2. om förhör med den som lämnat berättelsen inte kan hållas vid eller utom huvudförhandling eller i övrigt inför rätten eller
3. om det finns särskilda skäl med hänsyn till de kostnader eller olägenheter som ett förhör vid eller utom huvudförhandling kan antas medföra, vad som kan antas stå att vinna med ett sådant förhör, berättelsens betydelse och övriga omständigheter.

När man väl börjat förhöret kan man använda sig av 36:16 för att läsa upp sånt som avviker.

Se fetstilta.

Ett vittne ska lämna sin berättelse muntligen. Vittnet får dock med rättens medgivande använda sig av anteckningar till stöd för minnet.
Vid ett vittnesförhör får det som vittnet tidigare har berättat inför rätta eller inför åklagare eller Polismyndigheten läggas fram endast när vittnets berättelse vid förhöret avviker från vad han eller hon tidigare har berättat eller när vittnet vid förhöret förklarar att han eller hon inte kan eller inte vill yttra sig. Avser förhöret någon som tidigare har hörts inför rätta och har det förra förhöret dokumenterats genom en ljud- och bildupptagning, får dock förhöret inledas med en uppspelning av upptagningen. Har den tidigare bevisupptagningen skett i lägre rätt, ska förhöret i högre rätt inledas med en sådan uppspelning, om det inte är olämpligt
2015-10-29, 19:09
  #90449
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Parkour
Folk har många gånger i denna evighetstråd skrivit att han dom misstänker att han faktiskt är oskyldig för att han gråter och visar känslor... Som om inte en mördare kan känna ångest eller sorg....
En renodlad psykopat kan inte känna empati för någon annan.. Och det var precis det jag hävdade. Att inget pekar på att han behöver vara en psykopat.. Även om han gissningsvis har sådana tendenser.

Ok, då är med. Självklart kan en mördare känna ånger och ett erkännande kan sitta hårt inne pga av skam. Att han sitter och tjuter i förhör eller i TR säger inte ett dugg så sett.
Du skrev:
Citat:
Och det finns inget som tyder på att GM skulle vara en psykopat...Stort missförstånd att alla mördare är psykopater.
Jag tror personligen att han kan vara psykopat (med tillägg att en rättspsykiatrisk undersökning avgör det) om det visar sig finnas tendenser till sexualsadism eller annat i hans förflutna. Jag ser drag av detta främst via mordets karaktär, delar ur förhör samt via att hans förflutna inte är kartlagt.
Jag tror dock inte för den skull att alla mördare är psykopater.

Såg ett nytt rön att psykopater (MR-studier) kan sätta igång empati. Men det sker på en order (likt en on/off knapp) och vid egenvinning. Den innebär alltså fortfarande inte vad vi anser är innebörden av begreppet empati.
Så ingen empati utåt, egenvinning/egocentrering mot egna personen.
__________________
Senast redigerad av develi 2015-10-29 kl. 19:16.
2015-10-29, 19:11
  #90450
Medlem
Är det någon som har koll på vad Stefan Holm sa om hur mgm skulle förklara dna-spåren? Sa han inte något med "fingrar"? Hörde det bara snabbt.
2015-10-29, 19:12
  #90451
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Jag frågar efter ordet "myste". Jag upplever att han är sarkastisk. Det är ju inte så bra.
Troligen en efterhandskonstruktion, men visst de fick inte jobba där de skulle, de kanske fick sin timpenning ändå och det var stor uppståndelse att titta på och solen sken. I vart fall för den ene av bröderna var det på det hela en ganska bra dag, att det skett ett bestialiska mord visste han ännu inte.
2015-10-29, 19:12
  #90452
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CatTheHunter
hasselmuz

Medlem


hasselmuzs avatar


Reg: Oct 2008

Inlägg: 921



Citat:


Ursprungligen postat av LA-B

Har ju framkommit i tråden tidigare, o nu ändrar dom sig!
Orkar inte leta källan på det, men det borde ju du veta själv?
Att tvätta på en söndag, ser jag inte är konstigt alls, då dom jobbade 6 dagar i v, utom söndag!


Det var frun som tvättade, hon jobbade inte.



Och stämmer det, vadan denna brådska då med att tvätta. Ville hon inte hellre umgås med sin man när han var ledig än att stå med tvätten? Hade jag velat. Tvätta kan man göra måndag.

De tvättade kanske inte den 6:e av någon anledning, då var de tvungna att tvätta den 7:e för att ha rena arbetskläder den 8:e.

Har någon sett i FUP:et om någon ur trion har fått frågan om de tvättade den 6:e?
2015-10-29, 19:13
  #90453
Medlem
P55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av crameol
Kontaminering.

NB + IB har sex. NB tvättar sig inte och har kvar IB:s sekret på sitt kön och för därmed över hennes DNA till LH. Detta är bara ett exempel. Kan finnas olika förklaringar hur man kan kontaminera DNA.

Ja, det är den rimliga förklaringen eftersom MGM är en skitgris utan dess like.
Och under förutsättning att hårda förhör har hållits med hans fru och bror, men det antar jag
att polisen har gjort.
2015-10-29, 19:13
  #90454
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Så upplever inte jag det. Joggaren som tillhör AJ-klanen, liksom de andra i klanen kunde inte tillföra något. Bilvittnesmål går isär. Det vet försvarsadvokaten.

Jag förstår att du ser det så.. Men om det är något som inte präglat ditt skrivande i den här tråden så är det objektivitet och vidsynthet.
2015-10-29, 19:13
  #90455
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crameol
Kontaminering.

NB + IB har sex. NB tvättar sig inte och har kvar IB:s sekret på sitt kön och för därmed över hennes DNA till LH. Detta är bara ett exempel. Kan finnas olika förklaringar hur man kan kontaminera DNA.

Och det gäller naturligtvis allt dna. Glömde du nämna.
2015-10-29, 19:13
  #90456
Medlem
Tingsnotariens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Ja, det händer ju inte sällan att det påpekas att den tilltalade nu kommer med en ny version, och att det lät annorlunda tidigare, så det är uppenbart tillåtet. Men menar du att det är tillåtet under 35:14 st 1 p 1 - att det skulle vara särskilt föreskrivet? Var finns den föreskriften då?

Jag är kanske sofistisk, men beror inte den här bestämmelsens räckvidd beror på hur man tolkar inte kan hållas?


Instämmer också i att räckviden beror på hur man tolkar inte kan hållas. Men läser man den tillsammans med 36:16, som tar sikte på när förhöret påbörjats, och ett vittne vägrar yttra sig kan man dra den slutsatsen att det är när det är omöjligt att hålla ett förhör eller när ett vittne vägrar inställa sig som ett förhör inte kan hållas, men nu kan det inte hållas p.g.a. en närståendes lagstadgade rätt att inte vittna. Då är jag inte riktigt säker på hur man ska göra om jag ska vara ärligt

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in