Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Fast Tyskland stängde ju faktiskt gränsen till Österrike, och fick därmed kontroll över den akuta situationen. Går det inga tåg så går det inga tåg.
Nej, man stängde inte ner tågtrafiken. Tyskarna började kolla ID/pass vid gränsen. De som söker asyl tas in i tyska asylsystemet oavsett pass osv (
källa). Inte ens Ungern har stängt sin gräns på riktigt, det går fortfarande att söka asyl där.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Frågan är snarare om man klarar av att enas om så pass drastiska åtgärder. Jag misstänker att MP i så fall hoppar av, vilket skulle spränga regeringen. Löfven kan iofs fortsätta att regera med borgarnas stöd i ett sådant läge, eller möjligen bilda en bred blocköverskridande koalition.

Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Det är svårt att tala om "moderaterna" eftersom det tycks finnas två helt olika sorters moderater. Dels de nyliberala stollarna som vill ha helt fri rörlighet för människor och kapital, dels de moderater som jobbar ute i kommunerna med mer verklighetsanknutna frågor.

Inte för att jag är någon expert på moderaternas interna parti-struktur, men inte är väl realist-moderaterna i närheten av att få nåt att säga till om?
Däremot verkar "taktik-moderaterna" jobba vidare med att utnyttja situationen till att förnedra sossarna så mycket att S halkar ner till 10%, och samtidigt driva igenom sina välfärdssänkande åtgärder.
Citat:
Ursprungligen postat av
Frappant
Precis, äntligen en till som fattar. Vårt politiska system är partibaserat och det ändras inte - däremot har dess nuvarande partier missförstått den saken och trott att de oundvikligen måste bestå bara för att systemet som sådant måste bestå. Speciellt småpartiernas timme är slagen.
Det kommer att gå utmärkt att fylla samma system med nytt innehåll. Bl a måste det finnas minst två partier med stark aversion mot immigration till Sverige, med principinställningen att invandringen ska vara minimal och att varje individuell invandrare till Sverige ska vara entydigt materiellt nyttig för Sverige.
[...]
När kommer revolterna inifrån, inte för att det har gått åt helvete för Sverige, men för att småpartiernas ledande echelonger inser att deras tid snart har runnit ut?
Sossarna har ca 100 000 medlemmar, och moderaterna ca 50 000 (
källa).
Är det helt orealistiskt med ett snabbt maktövertagande genom "entrism" (
länk) av stora nya grupper som vill se en helt annan politik?
I övrigt tror jag nya partier får en vansinnig uppförsbacke när de ska köra igång. Media kommer att tiga ihjäl dem.