Citat:
Ursprungligen postat av
Wertym
jag tänker så att kanske så tittade GM på Efterlyst i tisdagskväll, där sände dom bilder från en polisövning. dom övade på ett scenario där en skytt skjuter folk på en skola. sedan två dagar efteråt tar GM och gör likadant, fast med ett svärd.
kanske bara var ett sammanträffande eller så blev han inspirerad av reportaget.
Ja, nu är det Efterlyst fel också.
Nej, jag tror varken det är Star Wars, Hitler, SD, Efterlyst eller Super Mario som är anledningen till detta.
De enda som jag tror är och har ett del visst "ansvar" är alla andra dårar som klär ut sig och gör sådana här saker.
Jag tänker på massmorden i columbine, utöya, de finska skolskjutningarna, och de i tyskland eller Joker som sköt på Batmanpremiären. Hade inte amerikanerna börjat skjutit sina klasskompisar så hade inte heller någon annan dåre heller fått ens iden att göra något sånt. Det finns liksom i medvetandet hos allmänheten och blir en världsnyhet varje gång, amerikanerna visade att det går att göra såhär.
Själv är jag inte förvånad det minsta att Sverige fick sin egna skolmassaker.
Alla är så förvånade jämt varje gång något hemskt händer. Det är liksom ingen nyhet att det finns dårar, terrorister och att det sker olyckor, skogsbränder, gruvolycka, tågolyckor, flygolyckor. Sannolikheten är ju såklart rimlig att det kan hända Sverige också. Själv tycker jag de misshandlar, hot, mord, övergrepp som sker varje varje varje varje dag är värre. Volymen av lidande, otryggheten och misär orsakas av vardagsbrotten.