Citat:
Ursprungligen postat av
Westerner
Naturligtvis är det mer sannolikt att dessa länders folk och kultur dör ut om man tar in massvis med invandrare från tredje världen i samma rekordartade tempo som svenskarna och tyskarna än om man inte gör det.
Dock behöver vi öka nativiteten i regionen och om vi skulle lyckas att nå siffran 2,5 barn per kvinna runt 2030 eller 2050 så föreligger det ingen risk för utrotning. Även om vi först skulle nå den siffran år 2100 så föreligger det fortfarande inga fara för våra nationers överlevnad.
Nästan samtliga länder i regionen har existerat i omkring 1000 år, och till skillnad från i sveriges fall, så vore jag inte överraskad om det visar sig bli 1000 år till.
Här behöver vi inte tala om sannolikheter, för det är 100 procents sannolikhet att folken i östra Europa, och deras kulturer, kommer att dö ut. Ökat barnafödande är förstås bra i sig, men har 65+ problemet gått för långt, så hjälper inte det. Ett barnafödande, kan ifrån början, och här pratar jag om 60-talet vad gäller västra Europa, förebygga en 65+ katastrof, men börjar befolkningspyramiden bli inverterad så hjälper inte detta till för att förhindra den slutliga undergången av folk och kulturer.
Låt oss titta lite på de olika befolkningspyramiderna för olika länder i östra Europa, och även se hur de utvecklades demografiskt under 2014:
Polen:
Landet har på ytan inget direkt 65+ problem. Man har fortfarande väldigt många människor i arbetsför ålder. Problemet är bara det att dessa emigrerar utomlands för att söka sin lycka. Födelsetalet ligger för Polen ligger på katastrofala 9,75 födslar per 1000 invånare. Och detta i ett land där familjevärderingar sägs råda. Befolkningen beräknas minska med 0,09 procent enligt CIA. Befolkningspyramiden håller redan på att bli inverterad. Meridianåldern ligger på 39,9 år. Polens demografiska framtid ser mörk ut utan en massiv invandring.
https://www.cia.gov/library/publicat...k/geos/pl.html
Ungern:
I likhet med Polen så har landet inte hunnit fått något 65+ problem ännu. Men befolkningen minskar snabbare än i Polen, -0,22 procent för 2015 enligt CIA. I motsats till Polen så lider man av ett ganska stort naturligt, negativt, födelseöverskott. Det dör 33.000 fler människor än vad det föds under 2014. Födelsetalet ligger på 9,16 barn per 1000 kvinna, värre än Polen och meridianåldern ligger på svensk nivå. Ungern har värre demografiska problem än Polen trots att dessa, inte direkt kan knytas till ett 65+ problem.
Estland:
Estlands födelsetal ligger något högre än Polen och Ungerns, och man verkar ha fått bukt med den stora utvandring som tidigare, snabbt, tömde landet på folk. Trots detta ligger folkminskningen på höga -0,55 procent, (enligt CIAs prognos för 2015). Men för ett så litet land som Estland är en naturlig folkminskning, 2014 på 1.900 ganska mycket. Ett invandringsnetto på minus 600 personer 2014 bidrar ändå. Kanske CIAs prognos är väl pessimistisk, då den totala folkminskningen för 2014, enligt eurostat uppgick till 2.500 personer. Men tittar man på befolkningsförändringarna 2014 och på landets befolkningspyramid så blir situationen betydligt mer allvarlig: Även fast man har många i arbetsför ålder så är barn och ungdomar för tok för få. Tillväxttakten av 65+ are är lika hög som för Sverige, även om man, än så länge ligger någon procentenhet lägre än Sverige vad gäller andelen 65+ are av befolkningen. Utan tvekan så har Estland ett 65+ problem och vad gäller andelen barn och ungdomar i befolkningspyramiden så ligger man sämre till än Sverige, vilket inte bådar gott inför framtiden.
Bulgarien:
Landet är verkligen skräckexemplet i östra Europa. För trots att meridianåldern bara är något år högre än svenskarnas meridianålder så minskar befolkningen i Bulgarien i rasande fart! Under 2014 så minskade den med 43.500 personer och detta i ett land med en befolkning på 7.202.200. Så vad orsaker denna katastrofala minskning av befolkningen? Dödligheten är extrem hög: Det dog 41.400 fler människor än vad det föddes 2014, och födelsetalet är extremt lågt, 8, 92 barn per 1000 kvinna. Negativt invandringsnetto verkar alltså bara vara en lite del av förklaringen. Bulgarien har en något högre andel 65+ are än Sverige men också något ökningstakt av dessa, 2,3 procentenheter mellan 2004 och 2014. Kan det vara usla levnadsförhållanden och taskig åldringsvård så står för den exceptionell höga dödligheten? En titt på Bulgariens befolkningspyramid kanske kan ge någonting mer: Landet har, liksom de andra östeuropeiska länderna för tok för liten andel barn och ungdomar. Visserligen så finns det många människor i 35-39 års åldern, men befolkningspyramiden håller ändå på att bli inverterad. Bulgarien har en solklar 65+ katastrof, vilken verkar förvärras av dåliga levnadsförhållanden.
https://www.cia.gov/library/publicat...k/geos/bu.html
(Välj land och klicka på "People and society", scrolla ned. Där finns också en lite befolkningspyramid som man kan klicka på)
http://ec.europa.eu/eurostat/statist...d)_YB15_II.png
http://ec.europa.eu/eurostat/statist...tion)_YB15.png
Nä, nu får du rota vidare själv, om du är intresserad av de östeuropeiska folkens långsiktiga sk. "framtid".