Citat:
Ursprungligen postat av
kjellkritisk
Boll är inte applicerbart då det beskriver ett klot avsett för sport, vilket bevisar min tes att du saknar förmåga för att förstå veteskapliga beskrivningar och därför gnäller du mot det du inte förstår.
Jorden är en klotformad himlakropp likt andra planeter och månar. De andra himlakropparna går att observera med amatörteleskop liksom ISS eller menar du att NASA spänt upp en skärm och projecera bilder som lurar oss??
Genom att vi kan flyga runt jorden behövs inte NASA som källa på jordens utformning. Dessutom är krökningen av jorden mätbar, vilket forkare gjorde låååångt innan NASA vilket förklarats i tråden men som du inte har intellektuella förmågan att läsa.
Ja jorden är en klotformad himlakropp som snurrar och med en hastighet roterar runt solen utan att vi direkt märker det. Upp och ner beror på referensystem, i rymden finns inget upp och ner eller på sniskan per definition vilket du vetat om du gått i skola!
Ja, vi kan flyga runt jorden, men då flyger vi runt i en cirkel ovanför den plana ytan och inte runt, eller på utsidan av, ett
klot (om vi nu ska hålla på och märka ord på det sättet).
Det finns ingen krökning av jorden - vatten planar alltid ut sig i slutändan vilket bara är ETT bevis på att vi lever på en plan yta där himlavalvet, solen och månen etc är i rörelse medans jorden är stationär/stillastående.
Det finns dagar då det är absolut vindstilla på vissa platser och man kan då se hur sjöar och åar ligger totalt spegelblanka. Hur kan detta vara möjligt om jorden snurrar runt i en hastighet av cirka 1700 km i timmen?
Det går så klart att se andra himlakroppar med teleskop, men deras utseende eller form är ju inget bevis på jordens form. Mycket av det som vetenskapen säger om himlakropparna är förmodligen lögner och påhitt. Bilder på andra planeter som NASA presenterar för oss t ex är ju uppenbara CGI. De går lätt att se hur falska de är.
Följande video är intressant:
NASA and modern astronomy claim that stars are actually distant suns trillions of miles away, complete with their own solar systems, planets and moons. In the following video I zoom in on several stars using a Nikon Coolpix P900, the world's longest optical/digital zoom camera to find out for myself. (Kopierad text från beskrivningen)
https://www.youtube.com/watch?v=PZLf52DQjPc
Så vad är stjärnor egentligen? Jag tror att de är NÄRA jorden innanför eller strax ovanför kupolen - alltså inte långt långt ute i rymden nånstans som det påstås.
Varför skulle en sådan organisation som NASA hålla på och visa upp falska bilder och filmer som bevis om det inte var så att de försöker sprida och hålla liv i lögner?
PS. Skolan är ett hjärntvätteri av värsta tänkbara sort - ett fängelse som har till uppgift att döda all form av eget tänkande och även släcka ner det högre medvetandet.