I denna eländiga utredningen gjordes faktiskt inte allt fel, och det var vettigt att koncentrera sig på TÅ (som vallades i S-holm och förhördes ganska noggrant) och BM, och TÅ:s relation till Catrine var klart intressant, eftersom han tyckte att den var seriös (en uppfattning som knappast lär ha delats av Catrine). Enligt BM var TÅ mkt nöjd med Catrine, och tyckte att han hande hittat "den rätta", en ung 20 år yngre blandmissbrukare, vars liv befann sig i fritt fall.
Eftersom Catrine förmodligen blev bragd om livet är ju alla nära relationer (romantiska, ekonomiska, kriminella, släktrelaterade osv) av största intresse. Människor brukar tas av daga av människor som de har utvecklade band till.
Och Catrine flöt runt mellan flera män på slutet, och det är väl inte så ovanligt för en kvinna i hennes situation. Hon hade ju inte ens en fast adress, hon var prostituerad, och profiterade väl på vem som helst som dök upp.
Enligt NK fattade han och Catrine tycke för varandra, och ytterligare en man har beskrivit en mkt nära relation till Catrine, och förmodligen var denne man en av de sista personer som såg henne i livet.
Väninnan V*** O*** nämnde också en "knarklangare" på Lidingö som ska ha fattat tyckte för Catrine, men Catrine ville inte ha honom.
Det fanns nog gott om frustrerade killar runt den självdestruktiva slarvmajan Catrine
Och kärlek, sex och svikna löften passar ju bra ihop med mord, dråp och dödsmisshandel. Särskilt i dessa kretsar, där känslor, planering och omdöme påverkas av sprit och knark.
Och när man ser tillbaka så är det ju otroligt ironiskt att någon skulle ljuga om Catrine och TH, och uppfinna ett fånigt S/M-förhållande, som dessutom skulle vara offentligt.
Så jävla hjärndött.
Ville man hitta verkliga vanskliga förhållande i Catrines liv fanns det väldigt mycket att undersöka, utan att ta barnsliga fantasier till hjälp