Citat:
Ursprungligen postat av
En-vanlig-svensk
Vi vet inte varför det är så stor ökning just nu. PK-folket påstår som vanligt att det är kriget i Syrien. Men faktum är att det är bara en mindre del som kommer från Syrien (eller påstår sig komma från Syrien). Det är också en stor ökning av migranter från alla möjliga länder i MENA och Afrika. Min egen gissning är att den stora ökningen nu beror på att alltfler får tillgång till smartphones och internet, och kan läsa om bidragsparadisen i Europa, främst Tyskland och Sverige. Om det är detta som är orsaken till ökningen, kommer vi inte att se den vanliga avmattningen, utan kanske istället ökat inflöde även under vintern. Särskilt som Turkiet och Grekland har öppnat sina gränser, och migranterna nu slipper den farliga medelhavsresan.
Ovan är vad jag tror. PK-folket låtsas som det är riktiga flyktingar. Är väl en slags dröm som går i uppfyllelse, att får vara "god" någon gång i livet. Egentligen ett märkligt fenomen = att låtsas det rör sig om flyktingar. När sunt förnuft säger det är ekonomiska migranter (lycksökare).
Det här kommer sluta illa. PK-folket kommer till slut få upp ögonen för vad som händer. Frågan är om det inte är för sent då?