Citat:
Ursprungligen postat av
Swedishcrusader
Kan själv tycka att om man har den typen av tjänstemannayrke, så bör man kanske tänka sig för både en och två gånger över hur man uppför sig när man är ute på krogen och svinar. Att på ett så opassande sätt svänga sig med sin yrkestitel blandat med rasistiska okvädningsord mot OV, är troligen inget som linjerar väl med socialtjänstens värdegrund. Hade hon däremot hållit truten om vad hon gör på jobbet, hade denna diskussionen förmodligen inte funnits. Själv tycker jag att OV förhåll sig lugn och fin. Har själv sett precis motsatsen och den här killen gjorde inget fel.
Dessutom tycker jag att det framgår i början av tråden, att det inte är OV som själv lagt ut filmen, utan någon annan tagit den från OV och publicerat den (eller om det stod på Youtube). Har mycket svårt att se att någon annan än soctanten åker på någon juridisk påföljd i detta. I den bästa av världar får hon sparken.
Det var åtminstone helt ok när SD-pojkarna bråkade med järnrör, så varför inte denna gång?! Båda är/var offentligt anställda, och då får man tänka på hur man uppför sig helt enkelt, även på fritiden.
Håller med dig i det mesta,
MEN "SD-pojkarna", som du skriver, var absolut inte anställda. De var förtroendevalda!
Skillnaden är att en förtroendevald i princip aldrig kan få sparken.
Bortsett då från extrema fall inom regeringen där misstroendevotum kan ställas.
Inom exempelvis kommuner finns inte detta "vapen".
Detta innebär, i teorin, att ca. 99,9% av alla politiker kan bete sig exakt hur som helst utan att få sparken.
Å andra sidan saknar dessa också ett egentligt anställningsskydd.
För tjänstemän är det i princip helt tvärt om.