Citat:
Ursprungligen postat av
PeoFallmo
Förvirrande dag måste sägas.
Jag har väldigt svårt att se något annat motiv i grunden här än det sexuella.
Unga tjejer försvinner inte bara utan anledning.
Om en man ger sig på en tjej/kvinna och det slutar på detta sätt ser jag bara det som att det är det sexuella eller hat som motivet är det det lutar åt. LH förefaller ju inte ha något hatiskt ex.
Men det kanske aldrig gick så långt som våldtäkt?
Rånteorin, alltså att LH skulle blivit utsatt för ett rånförsök som gått snett, går inte ihop.
Att hon har blivit påkörd och den som körde istället för att kalla på hjälp mördade henne är inte särskilt troligt.
Att hon har kommit på ett pågående inbrott är ju möjligt, men då är ju NB en bra mycket mer korkad person än vad som verkar vara fallet.
Just motiv är en hypotes ända tills GM talar då det är obevittnat. Det sammanfogas via dödsorsak och spår. Ofullbordad våldtäkt kan väl fortfarande vara med i bilden, men våld talar väl för vrede och affekt om så är fallet.
Hade trott (...och troligen främst hoppats på) snabb död via strypning direkt.
Det talas om blod på tillhörigheter.
Det verkar vara frånvaro av blodstänk yttre caféområdet men ett hårt, välriktat slag inledningsvis behöver inte ge blodvite. Är hon släpad till mjölkrummet sen?
På ett sätt bra om det är låst utrymme..
Har bilen gett nåt resultat?
Usch, stackars tjej - måtte hon blivit medvetslös snabbt vad det än är..