Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
Ryssland har inget intresse av att bekämpa ISIS, inte det minsta. ISIS är fiender till USA, alltså är ISIS föremål för stöd från Ryssland. Ryssland har inte och kommer inte sätta in militär mot ISIS i Syrien, än mindre i Irak. Ryssland ser ISIS som något att gömma sig bakom och framställa som ett stort hot då de tror att vi då ska missa att se de ryska fascisternas hot mot Europa och ryssarna använder ISIS som hot mot grannländer - "låt ryska armén skydda er annars tar ISIS över". Det är ju bara det att Ryssland gjort noll och nada mot ISIS hittills, ja de har inte haft någon militär alls i Syrien för att hjälpa Assad. De säljer bara gamla skrotiga T72 och 60-tals stridsflyg dyrt.
Du framstår inte som särskilt seriös, när du framhäver Ryssland som en påstådd understödjare till IS, framför USA:s uppenbara roll. Som säkert redan nämnts i tråden så har vi istället här officiella amerikanska
underrättelsedokument som pekar på att den zionistiska ledningen i USA redan 2012, var väl medvetna att deras stöd till oppositionen i Syrien, primärt skulle gynna islamistiska krafter, och troligtvis leda till ett salafistiskt rike i östra Syrien. Något som nu också
bekräftats av högt uppsatta amerikanska underrättelse tjänstemän. Utöver det så kontrollerar IS idag Kaddafis hemstad Sirte i Libyen, och vem har vi att tacka för det, Ryssland eller USA? IS är också ett direkt hot mot Ryssland, då IS redan försöker få inflytande och expandera bland jihadisterna i norra Kaukasus.
Medan USA och deras allierade i Mellanöstern fortsatt prioriterar störtandet av Assad, för att underminera Irans regionala inflytande och därmed gynna zionistiska intressen, vilket skulle resultera i ett horribelt blodbad på Syriens minoriteter, samt stärka IS mer än någonsin, så har vi primärt Ryssland och Iran att tacka för att Assad regimen ännu inte kollapsat. Vad beträffar den amerikanska bombkampanjen mot IS, så är den, som flera nyktra bedömare redan genomskådat, inte seriös, annat än till att freda specifika allierade, såsom kurderna, från det monster man släppt fritt med IS.