Citat:
Ursprungligen postat av
ImamReinfeldt
Ja, eller så ligger MP på 7-8% istället kanske. Det var 6.8% i denna mätning.
Du refererar till högstanivån.
Nej. Jag referar till den differans som var mellan OI siffor före valet och själva valresultatet.
Nästan alla bommade detta ordenltigt. Inte lika mycker som SD, men ändå väldigt grovt. Fast åt andra hållet dårå...
Det finns ingenting som tyder på att OI skulle ha ändrat sina metoder.
--------------------
Citat:
Ursprungligen postat av
ImamReinfeldt
Det är förvånande hur stabila De RödGröna faktiskt är.
Ja och nej. Frågan är hur alternativet ser ut. Det har ju varit tydligt framför allt under perioden 2010-2014 då Reinfeldts psykopati tilltog. Och Anna Klingon Batra fyller varken rollen som partiledare eller statsminster. I alla fall inte ännu.
Aliansen skulle kunna regera nu om viljan fanns. Men den finns inte. Och det är på delvis goda grunder. Flera av topparna inom Alianspartierna har fått information under deras regeringstid om hur läget egentligen är när det gäller mångkulturen.
Skulle du vilja vara ta jobbet som kapten på Titanic 5 minuter efter att man kört på isberget? Skulle inte tro det. Inte Aliansen heller.
Citat:
En annan anledning till att De Rödgröna klarar sig hyfsat är att Svetsarn är en relativt skicklig politiker.
Egentligen är han inte det. Men dom andra är
så dåliga. Framför allt moderaterna. Dom andra partierna är så små så det spelar ingen större roll vad dom har för figurer.
DÖ blir spiken i kistan för moderaterna. Om man inte spolar detta och istället tar en tydlig opositionsroll så är moderaterna nere på 15%-nivån i valet 2018.