Citat:
Ursprungligen postat av
Pripps3.5
Nej, det tycker "vi" (eller i alla fall) jag INTE!
Vi kvinnor har barn, föräldrar och ett eget liv som blir drabbat av det här vansinnet.
Och det är inte "angenämt" på något vis alls. Jag har blivit allt mer öppen med att jag röstar SD sedan valet 2014. En del kvinnor undviker kanske SD pga. stigmatiseringen, man är ju inte bara fattig och lågutbildad, utan anses även komma från landet och vara WT om man röstar SD. Jag vet att det inte stämmer och skiter i vad folk tycker, men kan tänka mig att en del tvekar/backar pga. det. Media intervjuar ju dessutom mest sådana SD-kvinnor och det är den bilden de vill ge, som man får se. Men det håller på att ändras i takt med att SD ökar. Människor, män som kvinnor ser att SD drar människor från alla samhällsskikt och inte är ett enfrågeparti eller "bråkmakare".
Jag tror att många kvinnor väljer bort SD pga att SD till viss del en stämpel på sig att vilja återgå till ett manssamhälle där kvinnorna håller käft och står vid spisen.
Jag tror att SD skulle tjäna mycket på att jobba hårdare för jämställdheten, något som de övriga partierna faktiskt gått mer och mer ifrån - se bara på hur Sharia-lagarna breder ut sig, inte bara i förorterna utan även på badhusen - utan att t.ex. V och Fi lyfter ett finger. (De gnäller visserligen lite av ren PK-het, men gör ingenting konkret åt det).
Jag tror även att en stor del av befolkningen ser SD som ett gravt homofobiskt parti, något som de själva starkt förnekar. Uttalanden i diverse forum om ifall HBTQ-personer är mer eller mindre sinnessjuka, med signaturen 'SD-2018' gör inte denna situationen bättre.
Samma personer i ovanstående stycke skriver gärna om hur V och Fi borde förbjudas och dess ledare arkebuseras för landsförräderi mm, vilket går stick i stäv med själva D:et i SD: Demokrati.
Slutsats: Mycket av SD:s 'förlorade väljare' bland främst kvinnor beror på en stor skara 'unga puckade män' som tror att de för SD's talan utan att ens ha läst partiprogrammet.
Till denna gruppen självutnämnda SD-talesmän vill jag säga följande:
SD vill inte ha diktatur. SD vill inte förbjuda andra partier. SD vill inte att HBTQ-folk ska förföljas/kränkas. SD vill inte att kvinnor ska hålla käft och stå vid spisen.
Är det dessa åsikter ni har så kan ni rösta på IS istället - om de nu ställer upp i valen 2018. De har nämligen alla dessa åsikterna.