2015-08-25, 00:31
  #6733
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Ja det är förstås något speciellt, men om man tittar på det rent hälsomässigt så gör man bäst i att bo utanför.

Buller är inte bra för hälsan och gamla hus skyddar dåligt mot buller tyvärr. De hade aldrig ens fått byggas idag med dagens byggregler.

Ändå är priserna högst där, men återigen. Det är ingen rättighet att bo där. Det finns för få lägenheter och för många som vill bo där helt enkelt. Och det går inte att få fram några nya billiga hyresrätter där heller.

Själv bor jag i en mycket tyst br i innerstan så det finns också. Behöver nu aldrig passera t-centralen eller ens åka kollektivt vilket var ett stressmoment tidigare. Cyklar eller går nu istället.
Citera
2015-08-25, 00:35
  #6734
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slemhog
Sossarna ska införa det snart :-) Såg en artikel om det för några dagar sen. Den som bygger billiast ska få bygga på kommunalmark. Sjukt bra förslag och kommer sätta prispress på byggoligopolet.
Byggkostnaderna i Sverige är 60-70% högre än i genomsnittet i EU om jag inte minns fel och har ju gått upp 40-50 % på typ 8 år eller vad det var. Sverige är sjukt.

att byggkostnaderna är så förbaskat dyra är beror delvis på den sega planprocess vi har i det här landet med alla överklagandeinstanser.

Och gissa vilka som stöttar detta? Jo hyresgästföreningen.. De som snackar om att bygga "billiga hyresrätter". Men allt de påstår är rena lögner för att skydda några få lyckliga hyresgäster och resten i kön ska stå med mössan i hand.

Nu ska vänstern tydligen bygga 5000 hyresrätter med "rimliga hyror" med start inom 5 år. Men mark det har man inte ordnat med. Verkar mest vara något slags politiskt spel inför terminstarten.

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/stockholm/stortsatsning-pa-billiga-hyresratter
Citera
2015-08-25, 00:47
  #6735
Medlem
Klopeks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Jag förstår inte varför folk vill bo i innerstaden med allt buller och dålig luft? Det är väl bättre att bo i en förort istället.

Om folk nu prompt vill bo innerstaden så får de väl betala vad det kostar? Vad är det som är så hemskt med det. Man kan inte komma och säga att alla förorter är sämre. För det stämmer inte alls. Är själv uppväxt i närförort och har aldrig haft någon dragkraft efter att bo i stan.

Är faktiskt benägen att hålla med dig. Hysteri kring att bo i innerstan, folk vill bo i lugna områden sägs det och bristen på det. Innerstan är det massor av stök och bus. Finns faktiskt kranskommuner eller förorter som inte är ghetto men som har nära till natur och nära till stan men kostnaden för hyresrätten minskar rejält eftersom läget inte ligger i smeten.

Bor själv i ett medelklassområde, väldigt lugnt område, skulle tippa på 10-20% invandrare, svårt att säga en mer bestämd procentsats faktiskt då de smälter in bra i stadsdelen de som finns här. De invandrare som bor här är välintegrerade. Räknas som en förort men inte ett getto.
Citera
2015-08-25, 07:52
  #6736
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schering
Pengar är tänkt att vara ett portabelt substitut för varor och tjänster. Den som arbetar och får lön kan sedan bestämma vad han eller hon vill köpa för sina pengar.

Exempel:
1 miljoner människor med ungefär samma förutsättningar konkurrerar om hyreslägenheter i ett storstadsområde, vi kan kalla området "Fjollträsk". Sigge Sparsam vill bo i ett fint område. Han arbetar hårt och snålar på mat och nöjen. Han har därmed råd att hyra en ganska fin lägenhet i Solna som just blev ledig. Sara Slösaktig som bodde där innan fick till slut flytta till Rinkeby för att hon brände större delen av sin lön på kläder och café-sittande och hade därför inte råd med hyran.

Jag vet, det låter otroligt komplicerat och har säkert aldrig provats ut på riktigt, men jag tycker att detta system med fri prissättning skulle kunna vara ganska rättvist.
Vissa här verkar tycka att man istället ska reglera hyrorna till en låg nivå och sedan med hjälp av olika regelverk och bostadsköer bestämma vem som ska få välja bostad först.

Mm, men det var ju inte det du skrev, eller hur?

Jag gillar hur du automatiskt beskriver arbete ur den anställdes synvinkel ("Den som arbetar och får lön "). Hur kommer det sig att liberaler alltid är arbetstagare...? Nåja, OT och du behöver inte svara.
Citera
2015-08-25, 08:01
  #6737
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Immigrationen i Sverige är ett socialistiska experiment. Den är inte privat finansierat. Det är staten som kontrollerar den och beskattar oss för dess kostnader. 100% socialism. (Undantaget den rena arbetskraftsinvandringen som finansierar sig själv. där de personerna betalar för sig genom att arbeta).

Notera dock att invandringen har inget med bruksvärdeshyra att göra. Det är fortfarande ni som gillar bruksvärdeshyran som ska ta av era pengar och bygga hyreshus och hyra ut lägenheter. Till bruksvärdeshyra. Problemet är att ni inte gör det.

De immigranter som inte kan betala själva träder staten in och betalar.

Det har ingen betydelse för varken oss som vill ha marknadshyra eller er som gillar hyresregleringen.

Problemet är att de är många som vill ha hyresregleringen men dom tar inte ansvar och ser till att bygga bostäder. Vi borde väl kunna vara överens om att det är dåligt av dom att inte ta ansvar.

----------------------------------------
Schweiz har dubbelt så många utlandsfödda i landet som Sverige. Men det går bra att hitta lägenheter att hyra där. Antalet utlandsfödda har inte med saken att göra.

http://www.homegate.ch/rent/105275435?15
Gott om lägenheter att hyra är det. Så skulle det kunna vara i Sverige också. (Schweiz har varken hyresreglering eller bostadspolitik vad jag vet).

En planekonomisk invandring ovanpå ett reglerat hyressystem med en mycket hög andel kommunalt ägda bostäder, är naturligtvis ett mycket stort bekymmer. Vid ingen befolkningsökning är byggbehovet mycket litet. Utan invandringen hade vi krasst inte haft de enorma problem vi har idag. Säkerligen hade det funnits problem, med de vore närmast av kosmetiskt slag i jämförelse med dagens situation.

Och sluta påstå massa dravel om att jag "gillar bruksvärdeshyra". Kan du länka till var jag gör det? Mina återkommande punkter är att det är otroligt svårt att införa marknadshyra i en situation med hyresreglering och ett bestånd flerfamiljshus producerade inom ett hyresreglerat system, där ägarkoncentrationen är brutal lokalt. Väger man också in bostdastillägg och bostadsbidrag, så inser man om man har någon typ sunt förnuft, att det är helvetiskt svårt att införa marknadshyror i Sverige - utan en allomfattande och mycket komplicerad uppstyckning och utförsäljning av allmännytta från norr till söder. I den teoretiska diskussionen - sådana jag ogillar och de enda du kan föra - så föredrar jag marknadshyra (med vissa i sammanhanget mycket enkla förbehåll).
__________________
Senast redigerad av sjalvebastedrang 2015-08-25 kl. 08:32.
Citera
2015-08-25, 08:12
  #6738
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Du kan inte jämföra föreningar rakt av eftersom jag bor i ett komplett nytt hus.

Ett hus från 70-talet har sannolikt närmre till större renoveringar och kan då behöva öka sitt föreningslån.

Vi amorterar i en takt just nu där hela föreningslånet är avbetalt på ca 70 år.

Var har jag "jämfört rakt av"? Du är ju efterbliven, på riktigt.

Om ni amorterar på 70 år så betyder det att ni har halva lånet kvar efter 35 år. Vilket råkar vara ca åldern på fastigheten jag nämnde. Och då är er belåningsgrad väsentligt högre än hos denna förening (5000 kr/m2 vs 3800 kr/m2). Du tror väl f.ö. inte att det tar 70 år innan din brf:s hus står inför stora renoveringsbehov...? Din förening, liksom nästan alla andra byggda efter 1970) kommer att finansiera det större underhållet med en ständigt svällande låneportfölj.

Men din föreningen är ändå inte så intressant. Jag misstänker att belåningsgraden är relativt låg jämfört med mycket annat som producerats, vilket också de ohyggliga priser per m2 du nämner indikerar.
Citera
2015-08-25, 08:33
  #6739
Medlem
Marknadshyror inte bara kan införas.De måste införas.

Införandet bör dock ske i ett långt tidsperspektiv där hyrorna successivt ökar emot en marknadsanpassad prissättning så att folk som så önskar får möjlighet till att anpassa sitt boende till detta.

Det är ett oerhört mycket bättre alternativ än att köra huvudet i väggen gång på gång med hyresreglering.

Vill man lösa bostadsbristen så måste man åtgärda huvudproblemet.Det inser alla som inte lever i en utopisk tankevärld utan förankrar sin existens i verklighet.
Citera
2015-08-25, 08:35
  #6740
Medlem
Överliggarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Jag förstår inte varför folk vill bo i innerstaden med allt buller och dålig luft? Det är väl bättre att bo i en förort istället.

Om folk nu prompt vill bo innerstaden så får de väl betala vad det kostar? Vad är det som är så hemskt med det. Man kan inte komma och säga att alla förorter är sämre. För det stämmer inte alls. Är själv uppväxt i närförort och har aldrig haft någon dragkraft efter att bo i stan.

Vi går runt i cirklar då vi har varit inne på detta flera gånger förut.

Bl.a varför innerstad är bättre: Kortare avstånd: jobb, boende, behov; effektivare ytutnyttjan: billigare infrastruktur, färre motorvägar och trafikplatser; en vackrare omgivning, inte bara för de boende utan för alla medborgare.

Det handlar som sagt inte om att "betala vad det kostar" i befintlig innerstad utan om att expandera innerstaden så att fler får möjlighet att bosätta sig där och "betala vad det kostar", det vill säga till en efterhand allt lägre kostnad.
__________________
Senast redigerad av Överliggaren 2015-08-25 kl. 08:42.
Citera
2015-08-25, 08:36
  #6741
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
...
----------------------------------------
Schweiz har dubbelt så många utlandsfödda i landet som Sverige. Men det går bra att hitta lägenheter att hyra där. Antalet utlandsfödda har inte med saken att göra.

http://www.homegate.ch/rent/105275435?15
Gott om lägenheter att hyra är det. Så skulle det kunna vara i Sverige också. (Schweiz har varken hyresreglering eller bostadspolitik vad jag vet).

En mycket haltande jämförelse. Invandringen till Schweiz har haft en helt annan sammansättning än den till Sverige. Och ändå är Schweizarna kritiska till den! Om jag inte kommer ihåg helt fel, så var just bostadsfrågan en viktig del i kritiken, i den folkomröstning som hölls för något år sedan(?).

Skulle det börja drälla in 100 000 köpstarka hornblåsare och surkålsätare, så skulle det leda till protester även i Sverige.
Citera
2015-08-25, 08:40
  #6742
Medlem
Överliggarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svenne-i-Banan
Håller inte med men det är förstås personliga preferenser. Däremot finns det bara ett centrum men flera förorter och därmed blir utbudet mer begränsat i centrum.

Återigen, skall det byggas så handlar det om att expandera centrum så att utbudet ökar där. Förorterna bör inte byggas ut.
Citera
2015-08-25, 08:44
  #6743
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Överliggaren
Vi går runt i cirklar då vi har varit inne på detta flera gånger förut.

Bl.a varför innerstad är bättre: Kortare avstånd: jobb, boende, behov; effektivare ytutnyttjan: billigare infrastruktur, färre motorvägar och trafikplatser; en vackrare omgivning, inte bara för de boende utan för alla medborgare.

Det handlar som sagt inte om att "betala vad det kostar" i befintlig innerstad utan om att expandera innerstaden så att fler får möjlighet att bosätta sig och "betala vad det kostar" att bo där, det vill säga till en efterhand allt lägre kostnad.

Det är inte lönt. Människor som kurt-sune och gromph är inte intresserade av stadsbyggnad. Inte heller verkar de ha förutsättningar att förstå vad som skapar en "bra" stad. Det är lite synd, för det hade gett lite mer tyngd till diskussionen om det var annorlunda. Gårdagens skapande av kvartersstaden, var betydligt mer avreglerat och fritt - som jag har för mig att du redogjort för tidigare - och jämförelsevis är dagens brf-produktionen rena semisocialismen (från planprocess, kommunala avgifter, statlig moms, till ränteavdrag).
Citera
2015-08-25, 09:10
  #6744
Medlem
Överliggarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Det är inte lönt. Människor som kurt-sune och gromph är inte intresserade av stadsbyggnad. Inte heller verkar de ha förutsättningar att förstå vad som skapar en "bra" stad. Det är lite synd, för det hade gett lite mer tyngd till diskussionen om det var annorlunda. Gårdagens skapande av kvartersstaden, var betydligt mer avreglerat och fritt - som jag har för mig att du redogjort för tidigare - och jämförelsevis är dagens brf-produktionen rena semisocialismen (från planprocess, kommunala avgifter, statlig moms, till ränteavdrag).

Ja, det är beklagligt att de hyser så ringa förståelse och intresse. Personligen finner jag det helt fascinerande hur en del stockholmare tydligen påverkas psykologiskt av begreppet "tullarna". Som att denna gräns för innerstaden var någon slags naturlag varvid byggnadsöveträdelse drabbas av zap-dödsstrålar från yttre rymden och inte blott det godtyckliga resultatet av 1800-talets stadsplanering.

Precis, det gamla stadsbyggandet var så oerhört mycket friare och enklare just för att det fanns hårt reglerade ramar kring det. Detta är något vänsterfolk (inklusive nyliberaler) nästan per defintion inte begriper och som framträder som en paradox för dem. De inser inte att om man ger sig på och river ner en disciplinär struktur i det yttre så flyttar bara behovet av kontroll in i den enskilde/det enskilda, eller i detta fall, in i "planprocessen". Resultatet blir detaljfixering, självcensur, osäkerhet om ansvar, förlorad överblick, förlorad prioriteringsförmåga, handlingsförlamning samt den typ av "semisocialism" (underbart uttryck! ) som utmärker såväl BRF-byggandet som PK!
__________________
Senast redigerad av Överliggaren 2015-08-25 kl. 09:23.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in