Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Vi har inte den lagstiftningen - men visst, jag är helt för att kunna plussa brott på varandra dvs att lagen ändras ...
Vilket fortfarande inte fritar dessa fyra dårar från sitt brott - sådana vill vi inte ha i samhället helt enkelt.
Skall man gå djupare in på ämnet så vill inte jag eller de flesta andra heller få något vigilante-samhälle, när samhället sviker och släpper ut vem som helst var som helst i samhället, jag är inte glad, du är inte glad, snuten är inte glad... ingen är glad annat än mördare, våldtäktsmän och patrask.
Bara i somras så var det något yngre yngel som just släppts från sitt två - treåriga fängelstestraff efter ett våldtäktsmord i Sverige, några månader senare så gör han samma på Cypern, skillnaden är att tjejen överlever för hon spelar död när han slår henne.
Nu sitter han där ett tag förhoppninsvis om inte de svenska myndigheterna trixar hit honom, och vol´a släpper ut honom igen.
I alla samhällen där folket inte tycker lagen fungerar så tar folk till sist lagen i egna händer och lynchar packet, på gott och ont för det stryker säkert med någon oskyldig emellanåt.
Svenska straff är ett jävla skämt, och i hagamannens fall så vill han ju inte ens få behandling för sin störning, han är dummare än dummast och flyttar upp till norrland direkt där han är megakändis, Halva befolkningen hatar honom.
Till sist. Jävligt synd golfklubban gick sönder, antar det inte var järnian