Citat:
Ursprungligen postat av
Harfager
Vad påminner doften om/ vad luktar den , är det samma oftast ?
Inget som går i ventilen eller acetondoft som då man ätit för lite ?
Det är svårt att beskriva exakt vad lukten påminner om. Inte aceton i alla fall. Det är en väldigt obehaglig kemikalielukt. Kan inte placera vad det skulle kunna röra sig om.
Det är ju inte helt säkert att någon går in i lägenheten och sprayar. Har funderat på om de gör det utifrån via brevinkastet, eller om det möjligtvis sker via ventilationen som du nämnde. Samma typ av kemikalielukt har jag känt av lite då och då i fyra olika hem som jag har bott i under de senaste åren. Vet att på ett ställe var det några hantverkare som bokade in en tid för att komma hem till mig och åtgärda något med ventilationen. Vet ej riktigt vad de gjorde den gången?
Har känt denna lukt ofta, som sagt, men i och med att det inte har varit så starkt på sista tiden så har jag funderat på om jag kanske inbillar mig. Men idag fick jag bekräftat att det inte är inbillning pga hur starkt och påtagligt det var och också pga att det blev svårt att andas. Samma starka upplevelse med andnöd och illamående hände också en gång i min förra bostad.
Vad kan det vara? Någon som har någon idé om vilken sorts kemikalier de använder sig av och hur de går till väga för att sprida det i ens hem?
Det är ganska lätt att urskilja de dagar då de inte har sprayat något för då känns det fritt och behagligt och normalt att komma hem.