Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Regeringen har nyss iscensatt en tredelad utredning om häktningstider som ska lämnas in 1 januari 2016. En av delarna handlar om att granska den forensiska utredningen och beställningar. Eftersom det handlar om att se över häktningstider så handlar det säkert om svarstider. Finns på dagens juridik att läsa om. Inspirerad?

Det är intressant och visar hur en debatt påverkar i bra riktning. Tidsaspekter på svarstider är ju en fråga som är svårt att påverka helt, då det är olika myndigheter inblandade och det tar sina olika tider att analysera prover.
Det jag tycker är viktigt är att det blir olika hantering beroende på brott och svårighetsgraden. Det är viktigt att ha den sorts häktning man har nu då allvarliga brott ska utredas. Den häktning Litauern har är nödvändig om man ska utreda detta brott utan att han kan hitta på ofog. Det kan finnas fall där en person kan vara häktad på vanligt fängelse. Det borde kunna avgöras från fall till fall, eftersom det är så nedbrytande att vara på ett häkte.
Det jag ser som allvarligt är de slentrianmässiga häktningarna där det kan gå flera år utan att utredningen går framåt. Vi har sett fall som är förskräckliga i Sverige, och det verkar vara skatte- och narkotikabrott som är de fall våra domstolar bortser från mänskliga rättigheter. De riktigt grova brottslingarna har inget att klaga på!